in

Hint kınası nedir?

Kuzey Afrika’da ve batı Asya’da yetişen küçük bir çalı bitkisinden elde edilir. Bitkinin yaprakları toplanıp, büyük bir özenle kurutulur. Daha sonrasında ise öğütülür ve de üstünde yer alan doğal maddenin korunmasına dikkat edilip adeta bir pudra haline getirilmiş olur. Tamamen doğal bir boya olduğundan dolayı da sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aksine huzur verdiği sakinleştirdiği ve strese iyi geldiği bilinmektedir.

Eski dönemlerde kına benzerindeki pek çok doğal boya, bedeni süslemenin yanında şans ile birlikte bereket amacıyla da kullanılmaktaydı. İnsanlar kendi bedenlerine kınayla beraber kutsal şekilleri resmettikleri zaman kötülüklerden korunacak olduklarına inanmaktalardı.

Şu zamanlarda ise Hint kınası geçici dövme amacıyla kullanımda bulunan ve daha fazla vücut üzerinde süsleme sanatı malzemesi şeklinde tercih edilmekte olan bir boya olarak öne çıkmaktadır. Hint kınası ya da bütün kınalar vücuda zararlı olmamakla beraber alerjik bünyeleri mevcut durumdaki kişilere rahatsızlık verebilmektedir. Cilt üzerinde yanma ve kaşıntı ile görülebilir. Böyle bir durumda kına uygulaması bırakılmalı ve cilt bol su ile yıkanmalıdır. Kınanın göze temasından kaçınmak gerekir.
Hint kınası ile yapılan dövmeler genellikle bir hafta ve ya on beş gün süre ile teninizde kalır. Özellikle yaz aylarında sık yapılan kına deniz suyu, bol bol duş almak ve güneş yağı gibi bir çok etkenden dolayı çabuk çıkar.
Hint kınası ve ya kına saç boyamada da kullanılmaktadır. İçeriğinde kimyasal olmadığı için saça zarar vermediği düşünülmektedir. Kına ile saç boyama işleminde saça faydalı olabilecek farklı bitki özleri ve ya yağları da kullanılabilir. Kına saçta akma yapmaz. Saç tellerine çok daha rahat tutunur ve saçı havasız bırakmaz.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geçici dövme nasıl yapılıyor?

Gümüş takılar nasıl temizlenir?