in

Herkesin çok sevdiği çizgi film kahramanları niçin beyaz renkli eldiven giyiyor?

Cidden, bu hayvanların ısrarlı bir şekilde eldiven takıyor olması olayı da neyin nesi? Şimdi, herkesin akıllarına en az bir kez düşmüş olan durumu masaya yatırmış olacağız.

Çizgi film tarihçisi ve aynı zamanda New York Üniversitesinin profesörü olarak görev yapan John Canemaker, bu vaziyetin birkaç tane değişik sebebi olduğunu ifade ediyor.

Çizgi film tarihçisi ve New York Üniversitesi profesörü John Canemaker, bu durumun birkaç farklı nedeni olduğunun söylüyor.

İlk sebep: Sevgi ne idi? sevgi tabii ki de emekti…

İlk neden: Sevgi neydi, sevgi emekti…
Her türden animasyonun geçmiş dönemlerden günümüze kadar çok yoğun eforla beraber emeğe dayalı bir üretim sürecinin bulunduğunu hepimiz çok iyi bilmekteyiz.

Az daha açma maksadıyla biraz geriye gidebiliriz…

Biraz daha açmak amacıyla geriye gidelim...
Bilgisayarların yanı sıra gelişmiş bir durumdaki animasyon teknolojilerinin daha da önceki dönemlerinde, bütün karelerin kağıtlara teker teker çizilip oluşturulmuş olduğu bir dönem bulunuyordu.

Bu dönem içerisinde, köşeli bir durumda ve bol ekleme sahip vücut hatlarının işi iyi bir şekilde yokuşa sürüyor ve animasyoncuların işlerini fazlasıyla da zahmetli hale getirmekteydi.

Bu dönemde, köşeli ve bol eklemli vücut hatlarının işi iyice yokuşa sürüyor ve animasyoncuların işini son derece zahmetli hale getiriyordu.
Kedi Felix adıyla tanıdığımız kahramanın ilk ve bir de köşeli hali.

Bu duruma çözüm olaraksa, her türden beden detayları oval bir şekilde çizilmeye başlanmış oldu. Bu teknik içinse ‘’lastik hortum’’ ismi verilmişti.

Buna çözüm olarak, her türlü beden detayı oval olarak çizilmeye başlandı. Bu tekniğe de ’lastik hortum’ adı verildi.
Lastik hortum isimli teknik işleri ciddi anlamda kolaylaştırmış oluyor ve zaman tasarrufuna da sebep olabiliyordu. Bilmekte olduğumuz pek çok çizgi film karakterlerinin gerçekçilikten tamamen uzak bir durumda, çok fazla oval yapılarının temel nedeni de tam olarak budur. Bu akımın sonrasında ise eller de bilmekte olduğumuz oval ve de etli halini almış oldu.

İkinci sebep: Elf ellerin niçin gözükmemekte Legolas?

İkinci neden: Elf ellerin neden görünmüyor Legolas?
Lakin daha hala bir sıkıntı bulunuyordu: Siyah beyaz animasyon filmlerinde, eller vücudun üstünden seçilememekteydi. Animasyoncular ise çareyi, Mickey Mouse’a beyaz renge sahip eldivenler giydirmekte buldular. Böylelikle de ünlü farenin insancıl elleri çok rahat bir şekilde seçilebiliyordu.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin galerinizdeki en saçma fotoğraflar neler?

Bu fantastik şeyler anca Şanlıurfa’da yaşanır!