in

Hepatit B virüsüne dikkat edilmezse nolur?

Hepatit b, karaciğere yerleştiği zaman ciddi sağlık problemlerine neden olan bir hastalıktır. Bu virüs, karaciğere yerleşerek orada iltihap oluşumuna neden verir ve karaciğer işlevini yerine getirmekte güçlük çeker. Sıklıkla adını duyarız ancak belirtileri ve almamız gereken önlemleri pek bilmeyiz. İşte bu haberimizde sizlere hepatit b nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

            Karaciğer, vücutta sindirime yardımcı olur, kan şekerini dengeler ve besin değerini düzenler. Hepatit b virüsü, karaciğere yerleştiği zaman meydana gelen iltihaplar dolayısıyla karaciğer işlevini yerine getiremez. Bu durum, beraberinde birçok hastalığı getirebilir. Bu yüzden hepatit b belirtileri yaşıyorsak derhal bir doktora gitmeliyiz. Bu hastalığın kendine özgü belirtileri yoktur. Başka hastalıkların da belirtisi olabileceği gibi baş ağrısı, kusma, bulantı gibi belirtileri olabilir. Özellikle karaciğer bölgesinde ağrılar hissediliyorsa, hepatit b riski yüksek demektir. Derhal bir doktora gidilmelidir.

            Hamilelikte hepatit b hastalığı anneden bebeğe geçebilir. Eğer hamile bir bayan bu hastalığa yakalanmışsa mutlaka tedavi görmelidir. Düzenli olarak tarama testleri yapılmalıdır. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önlemler alınmalıdır. Ayrıca bu virüs, cinsel yolla da bulaşabilir. Bu yüzden bireylerin çok dikkatli olmaları gerekir.

            Hepatit b testi düzenli olarak yaptırılmalı ve geç kalınmadan bu hastalığa karşı önlem alınmalıdır. Eğer 6 aydan fazla bir süredir bu hastalık söz konusu ise artık kronik bir durum vardır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bu hastalık görülebilir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hepatit B taşıyıcılığı nedir?

Hepatit B belirtileri nelerdir?