in

Hepatit B Bulaşıcı Olur mu?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz hepatit B nedir, nasıl bir hastalıktır, hakikaten insanın hayatını bir anda karartabilir mi ?

Hepatit B karaciğeri etkileyen ve kolayca bulaşabilen bir virüsün vücuda geçmesi ve çoğalarak karaciğeri iflasa sürüklemesidir.

Aslında farkına varmadan bir çoğumuz bu virüs ile tanışmaktadır. Tahminlere göre bu oran nüfusun üçte biridir. Düşünüldüğü zaman bu rakam oldukça büyük bir miktardır. Fakat çoğu kişi anti hbs üreterek bu virüsü def etmektedir. Anti hbs vücudun virüse karşı ürettiği yüzey antikorudur. Fakat herkeste süreç bu şekilde işlemez. Kimisi farkına varmadan bu virüsü kapar, yine farkına varmadan bu hastalığı atlatır. Bazısı ise antikor üretemez. Virüse karşı anti hbs üretemeyen kişilerde zamanla karaciğer tahribatı başlar. Tedavi edilmediği takdirde hepatit B karaciğer yağlanması, siroz, karaciğer kanseri gibi sonu ölümle bitecek hastalıklara dönüşür. Anti hbs üretilemeyen ve tedavi edilmeyen hepatit B kronik hale gelir ve yaşamı kısıtlar. Hastalar koşma, yürüme esnasında normal kişilere göre çok zorlanırlar, her zaman kendilerini bitkin ve halsiz hissederler.

Hepatit B hastalarında her zaman şikayet görülecek diye bir şey yoktur. Başlangıç aşamasında test yaptırıp da hasta olduğunu öğrenemeyen kişiler herhangi bir sıkıntı olmaksızın hayatlarını sürdürebilirler. Hepatit B hastalığı gayet sinsi ve ölümcül sonuçlarını yıllar içinde gösteren bir hastalıktır. Hastaların dörtte üçü kendisinin hepatit B hastası olduğunu bilmemektedir. Öğrenenlerin bir çoğu ise tarama amacıyla veya başka bir sebeple teste tabi olunca hasta olduğunu anlar.

Nüfusumuzun onda birinin bu virüsü taşıdığı ve başkasına bulaştırdığı tahmin edilmektedir. Hastalık birine bulaştıktan sonra 2 ile 6 ay arasında kuluçka süresi vardır. Bu süre sonrasında bazı belirtiler görülebilir.

Hepatit B belirtileri arasında çabuk yorulma, mide bulantısı, kusma, deride sararma, idrar renginin koyulaşması, göz aklarının sararması,iştahsızlık ve sebepsiz karın ağrıları sayılabilir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yaşamlar sizi kıskandırabilir

A’dan Z’ye Hepatit B Hastalığı Nedir?