in

Hepatit B belirtileri nelerdir?

   Hepatit B bulaşıcı bir karaciğer enfeksiyonudur. Bu enfeksiyona sebep olan da hepatit B virüsüdür. Karaciğer hücrelerinin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. İnsandan insana temas yoluyla vücut sıvılarının bulaşması ile geçer. Hiç bir belirti göstermeden taşıyıcılık yapan kişilerin bulunduğunu göz önüne alarak hepatit B den korunmak için aşılarını yaptırmayı ihmal etmemekte fayda vardır.

 Hepatit B belirtileri

            Hepatit B virüsü kapmış kişilerde ateş, aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk, karaciğer bölgesinde özellikle eğilme ve kalkmalarda ağrı hissedilmesi, karında ağrı, bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, iştahsızlık, deride ve gözlerin aklarında sararma, baş ağrısı, eklemlerde ve kaslarda ağrı gibi semptomlar görülebilir. Bu şikayetlerden yakınanlar hiç vakit kaybetmeden bir hastaneye başvurmalıdır.

 Hamilelikte hepatit B

            Taşıyıcı bir annenin Hepatit B virüsünü bebeğine geçirme ihtimali çok yüksektir. Bulaşma bebek plasentadayken olmaz, doğum esnasında gerçekleşir. Yani doğum esnasında annenin vücut sıvılarının bebeğe bulaşmasıyla olur, ya da annenin sütünden geçer. Bu yüzden hamile olan kişilerin özellikle doğuma sayılı günlerin kaldığı bir dönemde hepatit B aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

 Hepatit B testi

            Hemen her yerde kolayca yapılabile bir testtir. Özellikle kan vermek isteyen kişiler Kızılay kan merkezlerine gidip ücretsiz olarak bu testi yaptırabilir, hem de kan bağışında bulunmuş olursunuz. Hepatit B testi HBsAg ölçülmesiyle bu rahatsızlığa sebep olan virüs maddelerinin olup olmadığına bakılmasıdır. Sonuç pozitif ise enfeksiyona yakalanmışsınız demektir. Hemen bir hastane gitmeli, tedaviye başlamalısınız. Sonuç negatif ise aşı yaptırıp yaptırmamak konusunda doktorunuzla görüşmelisiniz.

            Son olarak özellikle belirtmek isterim ki, aşısı olmayan herkesin özellikle doktoruna gidip Hepatit B testi yaptırmak istediğini belirtmesinde fayda vardır. Hepatit B gerçekten ciddi bir hastalıktır. İhmale gelmez. Karaciğer kanserinden tutun da, ölümle bile sonuçlanan vakalar olmuştur. Bilmelisiniz ki, hepatit B, HIV virüsünden bile daha tehlikelidir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hepatit B virüsüne dikkat edilmezse nolur?

Gören herkese keyif verecek fotoğraflar