in

Havuç ne zaman dikilir?

Havuç hangi toprakta yetişir ve bakımı nasıl yapılmalıdır sizlere bunu çok fazla uzun kafa karıştırmadan anlatacağız. Havuç bir çok yemeğe vitamin ve lezzet veren bir sebze türüdür. Dünyanın her bir yerinde rahatlıkla yetişmektedir. Havuç ılıman iklimlerde daha iyi yetişmektedir.

Havucun toprağı nasıl olmalı az ışık ve düşük sıcaklık toprak rutubeti gelişimini göstermektedir. Sıcaklık olan yerlerde havuçların boyları kısalmaktadır. 20 dereceden fazla sıcaklık olmaması gerekir. Asitli topraklara karşı hassas olan bir sebze türüdür. Havuç tohumları iki kez işlenmesi gerekir. 1 işlemede 40 cm kadar derinlikte işlenmelidir. 3 ton kadar yanmış ahır gübresi verin 2 toprak işlemesi yapılmaktadır.

Havuç gübrelenmesi toprağın durumuna göre gübrelenmesi değişmektedir. 50 kilo kadar fosfat ve 35 kilo kadar potasyum sülfat verilmesi gerekmektedir. Azotlu gübrenin 3 potasyumlu gübrenin 2 sefer atılması uygun olmaktadır.

Havuç yetiştirme teknikleri

Şubat kasım aylarına kadar ekimi yapılmaktadır. Havuç hasatı 3 hafta ara ile tohumları ekilmektedir. Dekar durumuna göre 1 kg kadar tohum gider.

Havuçta üretim şekli tarlada 110 cm genişlik ve 20 santim yükseklik ve aralarında 45 santim su yolu bulunan tahtalar ekim için hazırlanmaktadır. Orta boy olanlarda ise 10×2 veya 202 santim beypazarı gibi uzun çeşitleri 106 8 santim veya 206 8 santim olması gerekir.

Her çapa sonrası yağış durumuna göre sulama yapılır. Suyun yeteri kadar olmaması durumunda havuçlar istenilen kadar yetişmez.

Havuç hasadı nasıl yapılır

Havuçlar normal şekilde yetiştiğinde köklerin fazla sertleşmesine gerek kalmadan hasat edin. 120 gün sonra havuçlar hasat edilecek duruma gelmektedir. Havuçlar kolayca topraktan çıkarılabilmesi için bir gün önceden havuç sulaması yapılmalıdır. Bunun oldukça faydası vardır. Havuçları kürek bel, çatal veya çapa ile topraktan hasat etmeniz gerekmektedir. Yapraklarını kesin ve atın. Büyükbaş hayvanınız varsa yaprakları bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Havuç verim 3430 kilo olması gerekir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yer fıstığı nasıl yetiştirilir?

Muz ağacı nasıl yetiştirilir?