in

Hatay iline gitmeniz için 5 sebep

Bir kent düşünmelisiniz ki her bir köşe başında farklı bir efsane, her an yükselmekte olan ezan seslerinin yanı sıra ona eşlik etmekte bulunan kilise çanları.. Fazla kültürlü diye nitelendirdikleri bu olmalı. Hatay ili aslında, bu zamana kadar gitmemiş olduğunuz için pişmanlık duyacağınız bir kent. Mitolojik bir durumdaki hikayeleri dinleme esnasında kendinizi adeta masal diyarında hissetmiş olacaksınız. Camilerin yanı sıra havralar ile birlikte kiliselerin bir arada bulunduğu çok harika bir yerleşim yeridir. Üstüne üstlük ülkemizin ”en”leri de bu kent içerisinde çok sık bir şekilde karşımıza çıkmış oluyor.

  • Harbiye Defne (Daphne) Koruluğu’nu kesinlikle görmelisiniz
Harbiye Defne (Daphne) Koruluğu
Kentin en önemli simgelerinden biri olarak Defne Ağacı öne çıkıyor. Elbette bu söz konusu simge de tekrardan mitolojik bir hikayeden gelmekte. Efsane bir durumda bulunan Apollon ile birlikte Daphne’nin aşk hikayelerini anlatmakta.
  • Habibi Neccar Camii de tarihe merakı olanların incelemesi gerekli yerlerden
Habibi Neccar Camii
Habibi Neccar Camii, Roma dönemi içerisinde Pagan Tapınağı şeklinde kullanımdaymış. Bizans dönemi içerisinde de bir kiliseye döndürülmüş. İslamiyet’in Anadolu’ya giriş yapmasıyla birlikte de Anadolu’da yer alan ilk cami pozisyonunda kullanılmaya başlanmış. Tabi bunun daha öncesinde, İslami mimariye uygun bir biçimde düzenlemesi yapılmış.
  • Aziz Simon Manastırı (St. Simone Manastırı)
Aziz Simon Manastırı (St. Simone Manastırı)
Antakya ila Samandağ bölgesinin arasında yer alan manastır, Milattan Sonra 6. yüzyıl içerisinde inşa edilmiş. Manastıra ait kalıntılar ise, 479 metre yüksekliğindeki bir tepenin üstünde.
  • St. Pierre Kilisesi
St. Pierre Kilisesi
İnançla ilgili turizmin en büyük merkezlerinden bir tanesi olarak öne çıkan Hatay ilinin ”ilk”lerinden bir tanesidir. Dünya üzerinde yer alan ilk Katolik Kilisesi olarak öne çıkan St. Pierre Kilisesi, Hristiyanların gizli bir şekilde düzenlemiş oldukları toplantılarıyla alakalı kullanmakta oldukları yer şeklinde bilinmekte.
  • Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi
Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi
Hatay ilinin (özellikle de Antakya bölgesinin) Hristiyan alemi içerisinde ne kadar önemli bir yerinin bulunduğunu göstermiş olan yerlerden bir tanesidir. İnşa edilmiş olduğu dönem içerisinde, Yeruşalem (Kudüs) Kilisesi’nden hemen sonrasında, en büyük kilise olarak öne çıkmaktadır. Buraya aslında Ana Kilise adı da verilmektedir. 

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Iran Maiden hakkında bilmedikleriniz

Bulgaristan göçmenleri bu 5 lezzetten vazgeçemiyor