in

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?

Hamilelik sonrasında alınan kilolar her kadının korkulu rüyasıdır. Elbette bu kilolar kişiden kişiye göre değişiklik gösteriyor. Lakin başa çıkılması gerekli olan bir durum olduğunu söylemek gerekir. Bundan dolayı da hamilelikten sonra biraz sabırın yanı sıra istikrarla fazla kilolardan rahat bir şekilde kurtulabilmek olanaklı.

Hamileliğin ilk ayları içerisinde kilo alımı fazlasıyla yavaş bir durumdadır. Hatta aksi bir durum yoksa kilo kaybı yaşanır. Çünkü iştahsızlık veya mide bulantısı, ilk 3 ayda oldukça yoğun yaşanır. 3 aydan sonra kilo alımı başlar ve doğuma kadar devam eder. Hamilelik süresince ortalama 10-15 kilo alımı normaldir. İkiz bebeklerde ise 15-20 kilo alımı normaldir.

Hamilelikten Sonra Diyet Yapmak İçin Ne Kadar Süre Beklenmelidir?

Hamilelik sonrasında emzirme dönemi başlar ve bu dönemde diyet yapmak hem bebek açısından hem de anne açısından oldukça sakıncalıdır. Çünkü eğer anne yeterince beslenmezse bebek için yeterince süt üretemez. Bu yüzden ilk 6 ay ikisi için de önemli bir zaman dilimidir. Anne bebeğini emzirdiğinde ortalama 100-200 kalori harcar ve bu yarım saatlik yürüyüşler eş değerdir. Bu yüzden ilk 6 ay diyet yapılmamasına rağmen yakılan kalorilerle bu durum avantaja çevrilebilir. Annenin sağlıklı beslenmesi ile desteklenebilir.

Ayrıca bol su tüketimi çok önemlidir. Çünkü su hem bebek için süt arttırıcıdır hem de anne için yağ yakımını sağlar. Bu yüzden bir bireyin günlük 2-2.5 litre su tüketmesi gerekirken, hamilelik sonrasında olan kadınlar yaklaşık 4 litre su tüketebilirler.

Kilo Kaybını Egzersiz ile Hızlandırın!

Egzersiz yediğiniz gıdaların daha hızlı sindirilmesini sağlayarak kilo kaybını destekler. Fakat ilk 6 ay dikkat edilmesi gereken bir zamandır. Bu zaman diliminde ağır egzersizlerden kaçınmakta fayda vardır. Yumuşak egzersizlerle başlanıp yavaş yavaş ağırlığı arttırılabilir. Hem vücudunuzu hem de bünyenizi yoğun tempolu egzersizlere alıştırmış olursunuz.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyete Başlamadan Önce Bu detayları bilmelisiniz

Küçük Yaşta Çocukların Yabancı Dil Öğrenmelerinin Faydaları