in

Güvenlik standartları önemlidir

Dünyanın herhangi bir yerindeki bir kadın West Coast’ daki önemli bir hastaneye mail atarak hastaneden vadesi geçmiş ücretler için binlerce dolar istedi. Hastane kadın ya da onun bağlı olduğu kişi hakkında hiçbir şey bilmiyor, fakat bu dolaylı olarak sağlık şirketlerine iş olanağı sağlıyordu.

Denizaşırı ülkelede düşük oranlarla çalışan kadın, alacakları için işverenine bit türlü ulaşamamaktadır. Bu yüzden kadın direkt olarak hastaneye başvurup, isteğini sert bir mesajla iletmiştir.

Mesajda “Hasta kayıtlarınız, eğer işverenim benim alacaklarımı ödemezse ifşa edilecektir.” yazmaktadır.

Bu, başhekimin rüyası mı? Hayır değil, gerçek.Bu olay ilk başta San Francisco Chronicle Hastanesinde rapor edildi ve daha sonra Amerika’da tartışılmaya başlandı.Bunun gibi hikayeler Pakistan da bile az.Çünkü orda dış kaynaklı şirketlere çok sıkı denetim yapılıyor ve müşteri bilgilerinden en son bu şirketler sorumlu oluyor.

Hindistan’da dış kaynaklı firmaların arka plan çalışanları, sadece işten atılma durumunda bilgi kaybı var mı diye bakıyorlardı. Ama artık bilgi koruma en önemli konulardan biri haline gelmiştir.

Hala,çok önemeli bölümlerde bile, bilgi kaçağı ya rapor edilmiyor ya da çok düşük oranla rapor ediliyor.Bu yılın başlarında Capital One finans kuruşu,müşterilerine izinsiz teklifler sunduğu için bir Hint servis sağlayıcısının kontratını yenilemedi.

Hint BPO,güvenlik standartlarının dünyada 1 numara olduğunu söylüyor.Daha büyük bir bilgi hırsızlığının olmadığını ifade ediyor.Bununla birlikte Amerikan firmalarının bundan daha çok korktuğunu da ekliyor.Korkularının daha fazla risk altında kalmak değil, Hindistan’daki işgücünü tehlikeye atmak olduğunu söylüyor.

Hindistan’da herhangi bir gizlilik yasası yok. Bu konu diğer yasalarla korunuyor.Ama başak kuruluşların da yardımıyla, yargı dış kaynaklı şirketlerin herhangi bir hak mahrumiyetine uğramaması için uğraşmaktadır.Ama uzmanlar, bu konuda özel yasalar olmazsa firmaların geçici çözümlerle rahata ulaşamayacaklarını düşünüyor. Çünkü onlara göre, bu yasalar firmalara zorluk çıkaran yasalar. Hükümet, bu konuda yasaları sertleştirmeyi, gerekirse hapis ve sınırdışı edilme gibi cezalar getirmeyi düşünüyor.

Her ne kadar özel yasalar olmasa da Hindistan’ın önde gelen teknolojik şirketleri kendi özel güvenlik sistemlerini şimdiden tamamladılar bile. Çalışanların, müşterilerin kişisel bilgileri gizli alanlara kaydedildi. Buradaki bilgisayarlarda bilgileri yazabilecek herhangi bir donanım yoktur. Sürekli kameralarla gözetilmektedir. Çalışanların telefon konuşmaları kaydedilmektedir.

Hindistan’a gönderilen bilgi gerçekten doğru olabilir fakat işten çıkarılmalarda ya da başka şirketlere geçişlerde bilgi kaybı olabileceğine dair endişeler halen vardır. Amerikan Kongresi bu konuda 200 ü aşkın yasa çıkartıp bu yasalarda kişisel bilgi transferini sınırlamıştır.

Bunun adı “korumacılık” mıdır? Belki.

Amerikan yasamacıları bu standartları zorla ya da zorlamadan kabul ettirmeye çalışsa da , Hindistan firmaları, onların denizaşırı müşterilerinin tüketici güveninin önemli olduğunu tüketiciye hissettirmelidir.

“Güvenlik yasaları ciğnenirse. Güvenlik standartları yükselir. Umuyoruz ki bu standartların yükselmesine öncülük eden kuruluşlardan biri oluruz. ” Diyor Sunil Menta.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar neden korkar?

Ne kadar yaşlısınız?