in

Google Webmaster Tools ve Subdomin nedir?

Ücretsiz bir servis olarak yararlanabileceğiniz Google Webmaster Tools ile sitenize Google‘ın gözüyle bakabilirsiniz. Bakalım Google Webmaster Tools ile neler yapabiliyoruz?

1- Sitenin içerik analizlerini bu sayede görebiliyoruz.

2- Google sitenizi indeks altına alırken yüklenemeyen ve karşılaşılan hataları tespit edebiliyoruz.

3- Hangi anahtar kelimeler sayesinde ulaşıldığınızı ve indeks sıralamanızı görebiliyoruz.

4- PageRank sıranız hakkında bilgi alabiliyoruz.

5- İç ve dış linkleme oranlarını elde edebiliyoruz.

6- Sitenizin Google botları tarafından indeksleme sıklığının ayarlamasını yapabiliyoruz.

Türkçe olarakta faydalanabileceğiniz Google Webmaster Tools‘u Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra kullanabilirsiniz.

Subdomain alt alan adı anlamına gelmekle beraber, ana domaine bağlı olarak açılabilen ve arama motorları tarafından ana domain uzantıları olarak algılanan adreslerdir.

Yukarıdaki komplike cümleyi daha basite indirgeyelim, www.desimetre.com ana domain, blog.desimetre.com ise bir subdomain ismidir. WordPress ve Blogger gibi sitelerin ücretsiz olarak sağlamış olduğu hizmetlerde subdomain kullanılarak yapılabilmektedir. Subdomainler Google tarafından ayrı bir site olarak algılanmakla beraber, Alexa tarafından algılanmamaktadır. Subdomainin asli görevi ise domaini kuvvetlendirmektir. Bu modellemeler farklı alanlarda, farklı tasarımsal boyutlarda kullanılabilir. Örneğin hem Webmaster hem de teknoloji içerikli bir siteniz varsa konuların birbirinden bağımsız olduğundan subdomain kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Arama motorlarının önceden subdomainleri algılayamaması birçok sıkıntıyı beraberinde getirse de bu problemlerin algoritma güncellemeleri ile giderilmesi sonucu subdomain kullanım hacminde büyük oranda bir artış yaşandığı söylenebilir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Caffeine ve Off Page Seo nedir?

Çapraz link değişimi nedir?