in

Google Caffeine ve Off Page Seo nedir?

Haziran 2010’da Google tarafından yapılan radikal bir algoritma güncellemesidir. Önceleri yavaşça 2010 haziran ayında ise köklü bir değişikliğe giden Google, bu güncelleme ile birlikte, arama sonuçlarını alt üst etmiştir.

Bu algoritmanın esasında, kullanıcının içeriğe daha hızlı ulaşmasını sağlamak eylemi yatmaktadır. Buna bağlı olarak Google indeksleme hızında bazı değişikliklere gitti, içerikleri bütün bir parça halinde değil de daha küçük parçalar halinde indeksleyecekti. Bu sayede siteleri çok daha hızlı dolaşabilecek ve güncel içeriği kontrol altına alacaktı.

Google bu güncelleme ile diyordu ki:

“Bundan böyle birkaç anahtar kelime ve aynı içerikle sıralamada üstlere oynamayı, sadece rüyanızda görürsünüz.” Kısacası güncel içerik ve hızlı indeksleme Google’ın Haziran 2010’da yapılandırdığı yeni algoritmasıydı, algoritmanın isminden bu çağrışımı yakalamak zor olmasa gerek…

Off Page SEO yani “Site Dışı Optimizasyon” sitenize blog, sosyal medya, dizin gibi harici kaynaklardan gelen bağlantıların tamamı olarak tanımlanabilir. Off Page SEO birçok şekilde yapılmakla beraber en etkili olan yöntemlerden kısa bahsedelim.

İçeriklerinizin sosyal medya üzerinde, paylaşılma esası ile imleme yapılması bu yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca bu yöntem en hızlı imleme yöntemi olarakta tanımlanabilir. Bunun dışında blog backlinkler yine bu yöntemlere dahil edilebilir. Çeşitli bloglar üzerinden konunuza bağlantı verilmesi esasına dayanır. Dengeli kullanılması gerekir. Bir diğer yöntem olarakta DMOZ gibi büyük dizinlere sitenizi ekleyerek link kazanma çalışmalarıdır. Bu yöntemde ise çöp dizinlerden uzak durmanız gerektiğini hatırlatalım.

Son olarak ise kaliteli tanıtım yazıları ve özgün içeriklerle bağlantı vererek link kazanabilir ve arama motorlarının gözünde sitenizin değerini artırabilirsiniz.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temel Seo Nedir?

Google Webmaster Tools ve Subdomin nedir?