in

Girişimci nedir ve nasıl girişimci olunabilir?

Girişimcilik, kar maksadıyla risk alan ve bu doğrultuda bir işletme kuran kişinin aldığı inisiyatiftir. Girişimcilik son yıllarda sıkça dile getirilen bir konudur. Teknolojinin gelişmesinin de etkisiyle insanlar, akıllarındaki projeleri gerçekleştirmek adına atılımlarda bulunmaya başladılar. Kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının zorluğu ve daha çok para kazanma isteği insanları girişimci olmaya iten sebeplerin başında geliyor.

Girişimci kişiyi tanımlamak gerekirse; üretim unsurlarını kazanç elde edecek şekilde mal ve hizmet üretimi yapmak amacıyla tek çatı altında toplayan kişiye denir. Girişimci projesini gerçekleştirebilmek adına risk alır. Hem gelir elde eder hem de ekonomik bir değer üretir. Bunu yaparken istihdam da sağlar. Girişimciyi meydana getiren özelliklerin yetenek, birikim ve cesaret olduğu söylenebilir.

Nasıl insanların başarılı girişimcilik yapabileceğine gelirsek; konu iş olduğunda sağlam ve cesur adımlar atabilen, kendisine güvendiği ve bilgi birikimine sahip olduğu bir iş kuran kimse, başarılı girişimcilik konusunda en önemli kriterlere sahip demektir. Bu kişinin aynı zamanda öngörü sahibi olması, gerektiğinde geri adım atıp, gerektiğinde sıfırdan başlayabilmesi ve yaptığı için sorumluluğunu üstlenebilmesi gerekir. Yaratıcı, iyimser, başkalarını motive edebilen, kuracağı işin sonuçlarını iyi değerlendirebilen, üretken birisi olmalıdır. Liderlik vasıflarına sahip, başarı güdüsü güçlü, tutkuları olan kimseler potansiyel olarak ideal girişimci profilinde kimselerdir. Bağımsızlıktan ödün vermeyen, kazanç alanlarının hangileri olabileceğini iyi tespit eden, toplumsal amaçlara yönelik yatırım yapan ve kendi yetenekleri ile uyuşan iş kollarında varlık gösterirler.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sylvester Stallone ünlü olma hikayesi

Bu otomobil modelleri 1970’li modellere damga vurdu