in

Geçici dövme nasıl yapılıyor?

Geçici dövme artık bir çok insanın kendi kendine uyguladığı bir yöntem olmaya başladı. Günümüzde bir çok yerde malzemeleri bulmak ve biraz titizlikle istenilen şekli elde etmek mümkün. Geçici dövme Hint kınası ile yapılmaktadır. Çünkü Hint kınası diğer kınalara göre daha dayanıklıdır.

Geçici dövme için malzemeler; Hint kınası, aydınger kağıt, oksijenli su, kopya kalemi, kürdan ve ufak bir kaptır. Ama kalıcılığı arttırmak için istenirse saç boyası, peroksit, alman taşı gibi farklı malzemelerde eklenebilir. Malzemelerin karıştırılması ile ortaya kahve telvesi kıvamında bir boya çıkacaktır. Boyanın uygulanması için öncelikle bir desen seçilmelidir. Seçilen desen aydınger kağıdına kopya kalemi ile kopyalanır. Ve aydınger kağıdı dövme yapılacak bölgeye bastırılarak şablon tene geçer.

Daha sonra bir kürdan ve ya çubuk vasıtasıyla taslağın üzerine karışım boya sürülür. Ve bir saat kadar kuruması beklenir. Boyayı kazıyarak çıkarmaya gerek yoktur. Yıkanarak temizlenebilir. Geçici dövme yapmak ve ya yaptırmak genel olarak cilde bir zarar vermez. Fakat bazı insanların ciltleri hassas ve alerjiktir. Bu tür kişilerde uygulama esnasında her hangi bir yanma ve kaşıntı olması halinde geçici dövme yapımından vazgeçilmesi gerekmektedir.

Geçici dövme ortalama on beş günden bir aya kadar dayanabilir. Tabii ki burada dış etkenler önemlidir. Güneş yağı, çeşitli kremler, deniz tuzu gibi faktörler geçici dövmenin etkisini azaltacak ve ömrünü kısaltacaktır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Atatürk dünyanın her bir yerinde

Hint kınası nedir?