in

Fırınımı nasıl temizlerim

Fırın temizliği oldum olası hep zoruma gitmiştir. Hele sık sık kullanılan fırın her zaman kirli ve hep temizlenmesi gerekiyor. Bu da beni oldukça yoruyordu. Kalabalık bir aile, sık sık gelen konuklar sonuç kipkirli bir fırın… Temizlemekte elbetteki bana düşüyordu. Baktım bu böyle olmayacak, fırın temizlemenin bir kolay yolunu bulmam gerekiyordu. Araştırdım soruşturdum, bugün sizlere bahsedeceğim yöntemi buldum. Hem zahmetsiz hemde doğal yöntemlerle mis gibi pırıl pırıl bir fırına kavuştum. Sizler de kolay fırın nasıl temizlenir püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumalısınız.

Bahsedeceğim yöntem, size fırınınız sanki kendi kendini temizliyormuş hissi verecek. Üstelik kimyasal hiçbir ürün kullanmayacaksınız. Doğal yöntemlerle fırınınızı ilk günkü hali gibi temizleyecek.

Doğal yöntemlerle fırın temizliği için gerekli malzemeler

Küçük bir kase sirke
Su
Kabartma tozu
Sprey şişe
Sünger veya bez
Doğal yöntemlerle fırın nasıl silinir?

İlk olarak fırının içerisindeki ızgarayı çıkarın.
Bir kase içerisine bir kaç yemek kaşığı kabartma tozu koyarak bir miktar su ile karıştırın ve bir macun elde edin.
Karışım sonucu elde ettiğiniz bu macunu fırının içerisine sürün. Tüm yüzeye bu karışımı sürün. Eşit katmanlarda olmasına gerek yok. Kabartma tozu kirlendikçe kahverengi bir görünüm alacaktır.
Fırını gece sabaha kadar bu şekilde bekletin. Kabartma tozu en 12 saat içerisinde düzgün bir şekilde çimlenme gösterir.
En az 12 saat bu şekilde bekleyen fırını bir bez yardımı ile bütün kabartma tozunu silerek temizleyin.
Daha sonra sprey şişesinin içerisine sirke koyup, nerede bir kabartma tozu kalıntısı görürseniz oraya sirkeyi püskürtün. Sirkeyle etkileşime giren kabartma tozu köpürecektir.
Köpüren bu yerleri de ıslak bir bez yardımı ile silerek, temizleyin. Fırınınızın pırıl pırıl, tertemiz olduğunu göreceksiniz.
Fırın ızgarasını yerleştirerek, fırını kuruması için 10-15 dakika düşük sıcaklıkta çalıştırın.
İşte, fırın temizliği bu kadar kolay… Sizce de öyle değil mi? Sizlerle paylaştığımız bu faydalı bilgileri siz de çevrenizdeki insanlarla paylaşarak onlarında bu kolaylıktan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muz ağacı nasıl yetiştirilir?

Dolabımızdaki güvelerden nasıl kurtulabiliriz