in

Eşcinsellik ilk olarak Osmanlı’da yasak olmaktan çıkarıldı

İnanacak mısınız hiç bir şekilde bilmemekteyiz ancak Osmanlı’da daha tarihler 1858’lerdeyken, bugünün en modern ülkelerinden dahi daha önceki bir dönem içerisinde eşcinsellik suç olmaktan tamamen çıkarılmış durumdaydı.

Tarih tartışmaları içerisinde sürekli olarak bizi şaşırtabilecek bazı detaylar mevcut, buna son dönemlerde alışmış durumdayız.

Tarih tartışmalarında her zaman bizi şaşırtacak detaylar var, buna artık alıştık.
Ve genel olarak hiç bir şekilde tahmin dahi etmeyecek olduğumuz bu detayların üstüne az da olsa gidildiğinde doğru bilinmekte olan pek çok önyargı yerle bir olabiliyor. Ondan dolayı da her gördüğümüz zaman inanmamak gerekli.

Aşağıda görmüş olduğunuz harita Avrupa’da eşçinselliği suçların dahilinden çıkartmakta olan ülkelerle beraber imparatorlukları göstermekteydi.

Harita Avrupa'da eşçinselliği suç kapsamından çıkaran ülke ve imparatorlukları gösteriyordu.
Ve söz konusu haritaya bugünün medeniyetini şekillendirmiş olduğu söylenen pek çok farklı ülkeden önce Osmanlı’da eşçinsellik suç olarak sayılmaktan çıkartılmış durumdaydı. İngiltere ile birlikte Danimarka, Rusya ve Finlandiya. Osmanlı bütün bunların daha öncesinde bu adımı atıp çok daha büyük bir ileri görüşlülükte mi bulunmuştu?

Veri doğrulama platformlarından biri olan Teyit’in yapmış olduğu analize bakılırsa Osmanlı’da eşcinsel bir şekildeki ilişkiler 1858 senesinde suç olmaktan çıkmış bir durumda.

Veri doğrulama platformu Teyit'in analizine göre Osmanlı'da eşcinsel ilişkiler 1858'de suç olmaktan çıktı.
Tarihe çok daha fazla dikkat edecek olursak bu söz konusu dönem Tanzimat reformlarına tekabül etmekte ve bu söz konusu reformların dahilinde alınmış olan karar pek çok farklı güvenilir kaynakta da yer alıyor. Yani aslında tek taraflı raporlar kaynak alınıp ulaşılmış olan bir sonuç değildir, bu söz konusu tarihsel gelişme birden çok belge üzerinde de konu olmuş.

Bu söz konusu gelişme 19. yüzyıl dönemlerinde resmiyet kazanmış durumda buluna bile nerdeyse üç yüz senelik öncesine ait kayıtlar çok ciddi cezalardan da söz etmekte.

Bu gelişme 19. yüzyılda resmiyet kazanmış olsa da neredeyse üç yüz yıl öncesinden kayıtlar ciddi cezalardan bahsediyor.
1520’li senelerde yayınlanmış olan bir kanunname üzerinde zina suçlarının arasında eşcinsellikle alakalı durumda bulunanlara verilecek cezalar bayağı bir ağır ve de es geçilecek olmaları halinde de fazlasıyla büyük yaptırımlar mevcut. Peki, niçin 1800 veyahut 1900 senesi değil de 1858 senesi içerisinde gerçekleşti bu düzenleme? Bunun cevabı ise bu yasayı ilk önce çıkartmış olan ülkelerden, Fransa’da yer alıyor.

Tanzimat ile alakalı reformların kaynağı Fransa’da gerçekleştirilmiş olan düzenlemelerdi, yani aslında hukuka ilave edilmiş olan söz konusu bu yeni kuralların arasında eşcinsellik de mevcut bir durumdaydı.

Tanzimat reformlarının kaynağı Fransa'daki düzenlemelerdi, yani hukuka eklemlenen bu yeni kurallar arasında eşcinsellik de vardı.
Böylelikle de Ceza Kanunname-i Hümayun üzerinde tamamen yasak durumda bulunmaktan çıkmış olan eşcinsellik Osmanlı’da saltanatın kaldırılmış olduğu tarihe, yani 1 Kasım 1922 senesine kadar da statüsünü korumuş oldu. Geçmiş dönemlerden söz ettiğimize de bakmayın,  daha sonra Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zamanda da bu hususta herhangi bir yasak getirilmiş değildi.

Pekala eşcinselliğin yasak durumda bulunmasından çıkışı esnasında sıralama tam olarak nasıldı? Anımsamak, o günleri anlayabilmek amacıyla da yararlı olabilir.

Peki eşcinselliğin yasak olmaktan çıkışında sıralama nasıldı? Hatırlamak, o günleri anlamak için faydalı olabilir.
İlk önce 1791 senesi içerisinde Fransa tarafından bu kanın çıkartılıyor, 1793 senesi içerisinde Monaco ve onun iki sene sonrasında da Lüksemburg, 1811 senesine gelindiği zaman Hollanda da düzenlemeleri gerçekleştirmiş oluyor. Aradan ortalam bir şekilde 20 sene geçtiği zaman  Belçika ve onun ardından da Osmanlı Devleti bu söz konusu kararı almış.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu ilanları gördüğünüzde kalp krizi geçirebilirsiniz

Bir neslin bakkallardan satın alarak mutlu olduğu nostaljik ürünler