in

Erkek çocuklarının ergenlik sorunları nasıl atlatılır?

Çocukların ergenlik dönemine geçişleri zordur. Ergenlik dönemi ise başlı başına zor bir süreçtir. Hem çocuk için, hem de aile için. Erkek çocuklarında ise ergenlik daha karmaşıktır. Onlarda duygusal hassasiyetlerini genellikle sert tepkilerle ortaya koyarlar. Bu da iletişimi daha zorlu hale getirir.

Erkek çocuklarının ergenliği hem erkeklik duygusu, hem de büyüme güdüsüyle birlikte ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe çevrenin tepkileri, fiziksel gelişimi ve karşı cinsin üzerindeki etkisinin farkına varır. Fakat bu etkilerin karşılığında vereceği tepkileri kestiremeyebilir. Bu yüzden daha asabi ve asi bir hal alabilir.
Ergenlik dönemindeki çocuklara baba tarafından verilecek destek ve öğretiler çok yol gösterici olacaktır. Anne ile konuşmaktan çekindiği konular ve ya hislerini anlatmakta çektiği zorluk onu sıkıntıya sokabilir. Bu yüzden babanın dostça yaklaşımları onu yönlendirebilir.
Ani çıkışlarına büyü tepkiler vermeyin. Sürekli uyarıp, üzerine yüklenmeyin. Anlayış ve kuralları belirleme çok önemlidir. Her şeyden önce erkek çocuğuna yaşamın herkes için aynı derecede zor olduğunu ama bununla başa çıkmanın hiçte o kadar zor olmadığını anlatabilmek gerekir. Aynı zamanda ahlaklı, dürüst ve düzgün bir insan olmanın kazandıracağı başarılar konusunda da hiç kimseyi örnek vermeden yol göstermek faydalı olacaktır.
Erkek çocuklarının arkadaş çevresi de çok önemlidir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar hissettirmeden takip etmek faydalıdır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternetten İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Puanlaması Nasıl Yapılıyor?