in

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nedir?

   Günümüzde elektrik elektronik mühendisliği kadar aşina olmadığımız bir meslek olsa da haberleşme sektörünün bu denli gelişmesi ile son yıllarda elektronik ve haberleşme mühendisliği de çokça tercih edilen ve aranılan bir bölüm olmuştur. İlerleyen teknoloji ve iş gücünün azalması ile birlikte elektronik ve haberleşme mühendislerine olan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını ve daha da artacağını görüyoruz.

   Elektronik ve haberleşme mühendisliği ülkemizde elektrik ve elektronik mühendisliğine göre çok daha az sayıda üniversitede öğretilen bir bölümdür. Sıralama konusunda da üniversitelere göre oldukça farklılık göstermektedir. Elektronik ve haberleşme mühendisliği seçilirken üniversiteye, öğretim diline ve akademisyenlere dikkat edilmesi gerekir. Öğretim dilinin %100 İngilizce olması çok önemlidir hatta iş hayatında sizi öne taşıması için 2. yabancı dil öğrenmeyi de düşünebilirsiniz.

   Elektronik ve haberleşme mühendisliğini tercih etmeyi düşünen öğrenciler; sayısal beceriye sahip, matematik ve fizikten zevk alan, yabancı dile yatkın, inovatif düşünebilen, yazılıma ilgili bireyler olmalıdır.

   Elektronik ve haberleşme mühendisliği mezunları genel olarak matematik, temel bilim ve mühendislik alanlarında eğitim görmüş olurlar. Bu bölüm çok geniş bir alana yayıldığı için mezunlar hem yurt içi hem de yurt dışında pek çok alanda kariyer seçeneklerine sahiptirler. Ülkemizde; Aselsan, TAI-TUSAŞ, Havelsan, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Vestel, Airties, Netaş, TÜBİTAK Araştırma Merkezleri, Meteksan Savunma Sanayi, Enka, Ericsson, Devlet Hava Meydanı İşletmeleri (DHMI), THY, vb. yerlerde çalışabilirler veya kendi girişimlerini kurabilirler.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyatın Hayatımızdaki Önemi

İçinizi ısıtacak 19 farklı fotoğraf