in

Eğer bir Balıkesir’li ile konuşacaksanız bunları bilmelisiniz

Balıkesir iline gerek okuldan dolayı gerekse farklı nedenlerden ötürü yolu düşmüş olanlardansanız, çok sık bir şekilde ”HA?” şeklinde tepki vermeniz olanaklıdır. 

İçeriğimizde yer alan kelimelerin anlamlarını bilecek olmanız sizleri bir Balıkesirliyle konuşma esnasında adeta turist gibi hissetmekten kurtarmış olacaktır.

 • Sağdıç (Sadıç)
Sağdıç (Sadıç)
Erkeklerin genel olarak birbirine kanka ile birlikte kardeş ya da bro şeklinde hitap etmiş olduğu çok görülmemekte. Elbette ki eğer kız arkadaşları yanlarında bulunmuyorsa.

– Yalım

Yalım
Sanırım anlamında kullanılmaktadır. Genç yaştakilerin arasında kullanılması çok az olsa bile, yaşlı olanların vazgeçilmesi zor kelimelerinden bir tanesidir.
 • Zere
Zere
Boşuna veyahut boş yere anlamı ile kullanılıyor olsa bile Balıkesir ili içerisinde ”Demek ki o şekilde ha! Ben de öyle diyorum..”  şeklindeki bir anlamda da kullanılmaktadır.  (-Zere hiç kimse gelmedi benim yanıma.)
 • Vere
Vere
Devamlı anlamında kullanılmakta olan bir kelimedir. (-Vere çok fazla konuşuyor bu çocukta.)
 • Kız bilader
Kız bilader
Kız birader şeklinde de değildir aslında bildiğiniz bilader olarak kullanılır o. Söylemine farklı hiç bir yerde rastlanmamış olan, duyulduğunda ”Kız mı birader?” şeklinde tepki verecek olmanız çok normal olan bir şeydir.
 • Sümdüklenmek
Sümdüklenmek
Bir işi yapma esnasında çok ağırdan almak veyahut oyalanmak anlamında kullanılmaktadır. (-Yarım saatten beri sümdüklenip duruyon, bak senin yüzünden bu düğüne geç kalcez biz.)
 • Uyuntu
Uyuntu
Bu kelime de sümdüklenen şahsın özel ismidir. (-Ya seni uyuntu ya, yarım saatten beri çıkamadın şu evin içinden.)
 • Te
Te
Balıkesirli bir insanın ağzına acayip bir seviyede yakışmaktadır. İşaret maksadıyla kullanılmaktadır. (-Te orada bak bir tane taş vaa.)
 • Geti ge
Geti ge
Getir gel şeklinde bir cümle kullanılmaz, Balıkesir’de ”Geti ge” olarak kullanılır o. (-Şurdeki govayı geti ge bi bakam.)
 • Bakalak olmak
Bakalak olmak
Göz kulak olma şeklindeki bir anlamda da bu kullanılmaktadır. (-Şu benim dükkana iki dakika bakalak ol da ben bi koşu bi yere gidip gelem hemen.)
 • Kovalak
Kovalak
Balıkesirli olan insanları anlama kılavuzu aslında özel bir kitap olarak çıksa özellikle de altın harflerle yazılabilecek bir kelimedir. Görmemiş şeklindeki bir anlamla kullanılmaktadır.
 • Kalaba
Kalaba
Sadece Balıkesir ilinde kalabalık kelimesinin yerine ”kalaba” denmektedir.
 • Mısmıl
Mısmıl
Düzgün şeklindeki bir anlamda kullanılmaktadır.

Ve bu liste için bonus kelimemiz de Bakam olarak öne çıkmaktadır

Ve bonus kelimemiz: Bakam
Balıkesirli bir insanın lugatından çıkartacak olursanız cümle kuramayacak duruma gelir. O seviyede büyük bir önemi bulunan bir kelime olarak öne çıkmaktadır. Ve Balıkesir iline gelmiş olduğunuzda en hızlı alışacak olduğunuz kelime da budur, çünkü bu kelimenin kullanım alanı fazlasıyla geniş bir durumdadır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 Fotoğrafla sınırlara bakış açınız değişecek

Babalık müessesesi içerisinde çıtayı arşa değdirenler