in

Dünyada Önde Gelen Ölüm Nedenleri Nelerdir?

GBD, dünyadaki sağlık ve ölüm sayısını ölçmek için yapılan en büyük, en kapsamlı çaba ve zaman içindeki değişimi göstermektedir. 2016 yılını inceleyen bu yılki rapora, 130’dan fazla ülke ve bölgeden 2,500’den fazla ortak katıldı. Bazı haberler gerçekten olumlu. Örneğin, veriler, son 10 yılda HIV/AIDS, sıtma, alt solunum yolu enfeksiyonları, yenidoğan preterm doğum ve diyare gibi dünyanın bazı kötü niyetli hastalıklarından ölüm oranlarının en az yüzde 30 oranında azaldığını gösteriyor. Ancak araştırmacılar, özellikle tehlikeli olduğuna inanan ve insanların uzun ve sağlıklı yaşamlarını sürdüremeyeceğini düşündüren “sorunların üçlemesi” obezite, çatışma ve akıl hastalığıdır.

Zaten, yaklaşık olarak 9.5 milyonu oluşturan 2016’da dünya genelinde en büyük ölüm nedeni iskemik kalp hastalığıydı. Bu, koroner arter hastalığı olarak da bilinir; atardamarların hasar görmesi, kan, oksijen ve besin maddelerinin kalbe akmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Arterlerdeki plakla iltihap genellikle zarar için sorumludur ve eğer kaliteye erişim eksikliği devam ederse kalp krizine neden olabilir.

Diyabet, 1.4 milyon ölümden sorumluydu ve bu ölümler on yıl öncesine göre 1 artış gösterdi, AIDS ve meme kanseri kombine edilmesinden daha fazla insanı öldüren Amerika’daki 9. ölüm nedenini oluşturuyor.

GBD yazarları, obezitenin hızının arttığından ve hastalığın etkilerinin tüm sosyodemografik seviyelere nasıl yayıldığından korkmaktadır; kimse güvende değildir. Hala, yüksek vücut kütle indeksi, yüksek tansiyon, sigara ve yüksek kan şekeri sonrasında sağlıklı yaşam kaybına dördüncü en büyük katkıda bulunuyor. Ek olarak, yetersiz beslenme, beş ölümün hemen hemen birinde küresel olarak bağlantılıydı.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wipe Nedir? Android telefonlarda wipe ne işe yarar?

Dünya Üzerinde En Yaygın Ölüm Nedenlerinden Kaçınmak