in

Dünya üzerinde yer alan 5 ilginç meyve türü

Close up of small green bitter melon on wooden chopping block

Ülkemiz, coğrafi konumundan dolayı her bir bölge içinde farklı iklimin yanı sıra bitki örtüsüne sahip nadir ülkelerin arasında kendisine yer buluyor. Her bölge üzerinde değişik durumda bulunan bu iklimle beraber bitki örtüsünden ötürü, türlü türlü bitkilerin yanı sıra çiçekler ile birlikte meyveler ve de sebzeler yetiştirmek mümkün olabilmekte. Türkiye aslında ne denli bu özelliklere sahip olsa bile fazlasıyla özel iklimlerde yetişmekte olan bir takım meyve türlerine ev sahipliği yapamamakta. Dünya üstünde yer alan pek çok ülke üzerinde yetişmeyen meyve türlerinden söz ediyoruz. O kadar değişik meyveler var ki dünya üzerinde sadece bir bölge içerisinde yetişmekte. Ve aslında bu özellikleri de meyveyi fazlasıyla ilginç kılabilmektedir.

  • Rambutan
Rambutan
Yaratık görünümüne sahip olan bu meyve, dünya üzerinde sadece tropikal iklime sahip bölgeler üzerinde yetişmekte. Fazlasıyla tatlı bir durumda ve lezzetli bulunan Rambutan, dış kabuğu kızardığı zaman yemeye hazır hale gelmekte.
  • Goya (Bitter Melon)
Goya (Bitter Melon)
Bitter Melon aslında salataya benzediğinden dolayı dikkat çekmeyi başaran bir meyve olarak, tıpkı üzümlerde olduğu gibi bir asmanın üstünde yetişir. Genel olarak olgunlaşmadan hemen öncesinde toplanır ve taze veyahut pişirildikten sonra tüketilebilir.
  • Durian
Durian
Eskimiş bir çorabı hatırlatan kokusundan dolayı, dünya üzerinde en fazla kokan meyvesi olarak bilinirliğe sahip Durian, üç kilogramlık bir boyuya kadar büyüyebilmekte. Meyvenin dış kabuğunda yer alan boynuzu andırmakta olan ufak çıkıntılar ilk bakıldığı zaman dikkat çekmekte. Damak tadınıza bakılarak bu söz konusu meyvenin hastası olmanız veyahut tenezzül etmemeniz de olanaklı.
  • Akebi
Akebi
Akebi aslında tam anlamına bakıldığı zaman ”mavi rengin çok nadir görülmekte olan bir tonu” olarak öne çıkmaktadır. Kabuğu bezelyeye benzeyenle aynı biçimde açılan ve çok ekşi bir tadı bulunan Akebi‘nin iç bölümü de tüketilmekte. İçinde yer alan etli kısımın yanı sıra tohumlarının birbirinden ayrılması fazlasıyla zor olduğu için beraber yeniyor. Sonbahar mevsiminde hasadı yapılmakta olan Akebi, Kuzey Japonya bölgesinde yetişmekte. Bundan dolayı da Akebi’nin tadına bakma konusunda şansınız da çok yüksek bir durumda değil.
  • Buda’nın Eli Meyvesi
Buda'nın Eli Meyvesi
Buda’nın Eli Limonu ya da Parmaklı Ağaç Kavunu ismiyle de bilinirliği bulunan sarı renge sahip bu çok tuhaf meyve, hoş kokusundan dolayı dikkatleri çekmekte ve Asya bölgesinde yetişmekte. Buda’nın Eli rendelenmiş bir şekilde salatalar içerisinde kullanılabilmekteyken, balık tabağı içerisinde limon olarak da kullanım sağlanabilmekte.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu 10 bilgiyi sadece Yugoslavya göçmenleri bilir

Mersine yaşamayı istemek için 12 sebep