in

Drift Nedir?

Japonya’da 90’lı yılların başında dağ ve virajlı yollardan geçmeye çalışırken ortaya çıkan bir terimdir, araba sporcuları tarafından pek hoş karşılanmaz ve risk içeren bir harekettir. Drift’in Türkçe’de anlamı yanlamadır, buna rağmen bizlerde drift terimini kullanırız. Her ne kadar kullanıcı ve yayalar için tehlike oluşturan bir kullanış yöntemi olsa da bazı durumlarda hayat kurtarabilir.

Drift, viraj dönme esnasında merkezkaç etkisine dayanamayan aracın arka kısmının yana doğru dönmesine denmektedir.

Drift Nasıl Yapılır?

Drift, yani yanlamanın bir çok yöntemi vardır, bununla beraber en çok kullanılan yöntem El Freni Yöntemidir. Viraja girerken debriyaja basılır, aracı viraja yönlendirip el freni çekilir. Aracın arka tarafında oluşan kopmanın ardından el freni bırakılır ve gaza basılır, burada dikkat edilmesi gereken konu arka tarafta oluşan kopmadan sonra direksiyonu tam tersi yönüne çevirmeniz gerektiğidir bunu yapmadığınız taktirde ya olduğunuz yerde dönersiniz yada aracınız takla atarak parçalanır. Daha öncede belirttiğim gibi riskli bir gösteriş tekniğidir, sadece hayati durumlarda kullanılması gerekir, aksi taktirde ya kendi canınıza yada başkasının canınıza kıyabilirsiniz.

Genel olarak kullanılan yöntem budur, önemli olan konu virajlarda arka tarafı yana çekebilmektir. Bunu yaptığınız taktirde yukarıda anlattığım işlemin gerisi aynıdır. Arka tarafı kaydırmak veya kopartmak için pek çok yöntem vardır, isterseniz kendinizde bir koparma yöntemi bulabilirsiniz.

Lütfen kendinizi ve diğer insanları tehlikeye atmanıza neden olacak yerlerde denemeyiniz.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gören herkesi hayrete düşürecek 4 heykel

Karadelik Nedir?