in

Dolabımızdaki güvelerden nasıl kurtulabiliriz

Güve nedir? Güve hakkında genel bilgiler

Pul kanatlılardan olan güve; boyları 5-10 mm. arasında değişen, renkleri kelebeğe benzeyen bir haşere türüdür. Evde bulunan tahıl, buğday gibi kuru bakliyatları sakladığımız dolap veya kilerde üreye bilmektedirler. Genellikle sıcak ortamlarda ya da bahar aylarında 1 veya 5 kez üreyerek çoğalırlar. İnsanlara zarar vermeyen güveler gün ışığını, açık havayı sevmezler.Bu nedenle, güvelenecek şeyleri, özellikle Mayıs- Haziran aylarında havalandırmak ve güneşletmek en uygun zamandır. İnsanlara zarar vermezler ama tahıl ve kuru bakliyata, halı ve yünlü kumaşlara zarar verirler.

Güvelerden kurtulmanın yolları nelerdir?

Dolabınızda, uçuşan küçük haşereler görürseniz anlayın ki, sizin dolabınız güvelerin işgaline uğradı. Hemen yünlü giysilerinizi kontrol edin. Eğer, delinmiş, yıpranmış giysileriniz var ve bunlara bir de küf kokusu ekleniyorsa mutlaka harekete geçip güvelere karşı önlem almalısınız.

Güvelerden kurtulmak için yapmanız gerekenler:

Dolabınızda bulunan yıkanabilir bütün kıyafetlerinizi seçip çamaşır makinesinde yıkamalı ve ütülemelisiniz.
Ayrıca dolabınızda bulunan havlu, çarşaf gibi eşyalarınızı da aynı şekilde yıkayıp, ütü yapmanızı öneririz.
Güvelerden kurtulmanın bir yöntemi de sirkeli sudur. Bu yöntemin hazırlanışı çok kolay olup malzemeleri hepimizin evinde her an bulunur. Bir kabın içerisine, bire bir buçuk oranında sirkeli su hazırlayın. Hazırladığınız bu suyla dolabınızın her tarafını bir güzel silin.
Dolabınızda bulunan ve yıkanamayan eşyalardaki güve yumurtalarını öldürmek için, bu eşyalarınızı iyice fırçalamalısınız. Eğer hava uygunsa güneşe atıp havalandırmayı da unutmamalısınız.
Tüm bu işlemleri yaptınız fakat, hala güve sorununuz var ise, ilaçlama firmalarından yardım almanız gerekecektir. Günümüzde haşerelerle mücadelede çok başarılı olan ilaçlama firmaları bulunmaktadır. Güve probleminizi kesin olarak ortadan kaldıracaklardır.

Güve oluşumunu nasıl engelleyebiliriz?

Piyasada satılan çeşitli güve ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlarla dolabınızı ilaçlayarak, güvelere karşı önlem alabilirsiniz.
Dolabınızı 15 günde bir havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.
Giysilerinizi kuru ve temiz saklamaya özen göstermelisiniz.

Güve çeşitleri ve zararları nelerdir?

Halı güvesi : Halıların tüyleri arasında yaşayan, halıların, kürklerin ve yünlü giysilerin baş düşmanı olan güve cinsidir.
Tahıl güvesi : Adından da anlaşılacağı gibi tahıl ve kuru bakliyatları yiyerek beslenir. Bu güveler, tahıl ambarlarında ve depolarında görülebilir.
Zeytin güvesi : Bu güve çeşidi, hasat zamanlarından önce görülür. Yapraklarda tünel açarlar ve yaprakların alt kısımlarının dallarını yiyerek beslenirler.
Deri güvesi : Deri güvesine, genellikle evde ve fabrikalarda rastlayabiliriz. Giysi ve eşyalar üzerinde bulunan bu haşereler, eşyaları kemirerek beslenir ve eşyalarımıza zarar verirler.
Bu yazımızda, güvelerden kurtulmanın püf noktalarını anlatmaya çalıştık. Sizlere bu konuda, işinize yarayacak faydalı bilgiler verdiğimize inanıyorum. Sizde güve sorunu yaşıyorsanız, yukarıda anlattığımız yapılışı kolay yöntemlerle bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Kolay gelsin…

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fırınımı nasıl temizlerim

Yorum yapma sanatının en harika 17 temsilcisi sizlerle