in

Doğal şekilde bahçe gübresi nasıl yapılır?

Elinizin altında bulunan atıklar ile süs ve hobi olarak baktığınız çiçekler için organik gübre yapabilirsiniz. Doğru yöntem ile oldukça basit ve kolay kendi çiçek gübresini kendiniz yapabilirsiniz.

Organik gübre yapımında et, tavuk, balık ve süt ürünleri kesinlikle kullanmayınız. Organik gübre için en çok meyve, sebze ve yumurtaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Sağlıklı bir organik gübre çiçeklerinize oldukça iyi gelecek ve hastalıklara karşı koruyacaktır. Diğer bir yandan ise toprağın verimli olmasını sağlar. Organik gübre yapabilmeniz için deponuz olması gereklidir.

Organik gübre malzemeleri

Çay
Çay torbaları
Sebze
Meyve
Arta kalan yemekler
Çim
Gazete

Kaliteli bir organik gübreye sahip olmak için belirli katmanlar halinde düzene getirmeniz gerekmektedir. En alt katman kuru yapraklar ve diğer küçük parçalar ayrılan gazete kağıtları olmaktadır. İkinci katmanda ise toprak gübrenin oluşmasına neden olacaktır. Toprak mikroorganizmaların oluşmasını sağlamaktadır. Kuruma oldukça üzerine su dökün. Hazırlanan karışımı 1 ay sonra karıştırın. Organik gübre ıslak ve kuru olmaması gerekir. Sonra karşımı tersine çevirin ve biraz su ile nemlendirin. Toprak koku yapıyorsa organik gübreniz hazır demektedir. Çiçeklerin artık sağlık büyüyecektir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pratik bahçe düzenleme teknikleri

Ağaç aşılama ne zaman yapılır?