in

Deprem riski gözardı edilmemeli!

Depremle alakalı risk haritasına bakıldığında beş tane değişik risk bölgesinden söz edebiliriz. 1. grup aslında en yüksek seviyedeki riski içermekteyken, 5.grup ise en düşük seviyedeki riski içermektedir.

Deprem risk haritasına göre 5 farklı risk bölgesinden bahsedebiliriz. 1. grup en yüksek riski içerirken, 5.grup en düşük riski içeriyor.
1. grup içerisinden başlayıp 5. grupta dahil olmak üzre illere bakarak özel gruplamaları yapmış olacağız beraber. Deprem ile alakalı riskin en düşük seviyelerde yer aldığı grupta 4. ila 5. grup içerisinde görülüyor. Bunun kapsamında ise Kastamonu ilinin yanı sıra Sinop ili, Giresun ili, Rize ili, Trabzon ili, Kırklareli ili ve Artvin ili en düşük seviyedeki riske sahip illerin arasında görülüyor.

E-devlet üstünden AFAD aracılığıyla hazırlanmış olan servisi kullanıp ev adresinize bakarak deprem riski ile birlikte fay hattını da görebilmeniz olanaklı.

E-devlet üzerinden AFAD tarafından hazırlanan servisi kullanarak ev adresinize göre deprem riskini ve fay hattını da görebiliyorsunuz.

Deprem ile ilgili riski yüksek seviyede bulunan iller (1.grup)

Deprem riski yüksek olan iller (1.grup)
Manisa ilinin yanı sıra Balıkesir ili, Aydın ili, İzmir ili, Denizli ili, Muğla ili, Isparta ili, Burdur ili, Bursa ili, Uşak ili, Bilecik ili, Yalova ili, Kocaeli ili, Sakarya ili, Hatay ili, Düzce ili, Bolu ili, Kırşehir ili, Çankırı ili, Karabük ili, Amasya ili, Bartın ili, Erzincan ili, Tokat ili, Tunceli ili, Çanakkale ili,  Muş ili, Bingöl ili, Siirt ili, Hakkari ili, Kırıkkale ili ve Osmaniye ilidir.

Deprem ile alakalı riski yüksek seviyede bulunan iller (2.grup)

Deprem riski yüksek olan iller (2.grup)
İstanbul (1. ila 2. bölge) ilinin yanı sıra, Bitlis ili, Şırnak ili, Kahramanmaraş ili, Adıyaman ili, Tekirdağ ili, Van ili, Antalya ili, Zonguldak ili, Samsun ili, Afyon ili, Ardahan ili, Erzurum ili, Iğdır ili, Kars ili, Diyarbakır ili, Batman ili, Malatya ili, Elazığ ili, Kütahya ili, Adana ili, Uşak ili, Eskişehir ili, Çankırı ili, Ağrı ili ve Çorum ili.

Orta derecede deprem konusundaki riski yüksek seviyede bulunan iller (3.grup)

Orta derece deprem riski yüksek olan iller (3.grup)
Antalya ilinin yanı sıra Eskişehir ili, Tekirdağ ili, Edirne ili, Kastamonu ili, İstanbul ili, Samsun ili, Sinop ili, Giresun ili, Ordu ili,  Mardin ili, Artvin ili, Gaziantep ili, Şanlıurfa ili, Adana ili(Bölgelerinden bazıları), Kilis ili, Sivas ili, Kahramanmaraş ili, Bayburt ili, Gümüşhane ili, Yozgat ili, Kayseri ili, Çorum ili, Nevşehir ili, Konya ili, Ankara ili ve Mersin ili. Bu iller içerisindeki risk üst kısımdaki 2 gruba bakıldığında çok daha düşük seviyede.

Düşük bir durumdaki deprem riskine sahip iller (4 ve 5.grup)

Düşük deprem riski olan iller (4 ve 5.grup)
Sinop ilinin yanı sıra Trabzon ili ile birlikte Giresun ili, Artvin ili, Rize ili, Ankara ili, Kırklareli ili, Edirne ili, Nevşehir ili, Niğde ili, Adana ili, Aksaray ili, Konya ili ve Karaman iki ve beşinci derece.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçinizi ısıtacak 13 fotoğraf

İsveç’in akıllara zarar 5 özelliği