in

Çocuklar hangi kitapları okumalı?

Çocuklara çoğunlukla okuma alışkanlığını anne ve babalar kazandırır. Bir çocuğa kitapları sevmeyi ve onlara değer vermeyi öğretebildiyseniz, o çocuğu kitaba dost etmişsiniz demektir. Ve bu ömrü boyunca ona bir çok bilginin, yeni dünyaların ve farklı bakış açılarının kapısını aralayacaktır.

Çağımızda çocukların okumak için seçtiği kitaplar genellikle yeni dönem serilerdir. Bu kitaplar çoğunlukla bilgisayar oyunları gibi fantastik bir dünyaya davetiye şeklindedir. Bu kitapların çocuklarınız için kötü olduğunu düşünmeyin sakın. Çünkü çocuklar kitapları sevmeyi, istedikleri herhangi bir tür ile başardıklarında zaman içerisinde tercihleri ve kategori seçenekleri çoğalacaktır. Üstelik bu kitapların içinde felsefe, tarih, coğrafya ve bir çok farklı konuda kısa ve vurucu bilgilerde mevcuttur. Bu yüzden çocuk kitap ile dostluğuna istediği bir kitaptan başlasın ki, severek okumayı öğrensin.
Fakat zamanla okumayı seven çocuğunuza Türk ve Dünya Çocuk Klasiklerinden eserler okutmayı ihmal etmeyin. Dünya görüşleri, edebiyat duyguları ve kelime bilgileri açısından klasiklerdeki yoğunluk onları farkında olmadan daha iyi bir kitap ile kötü bir yazı arasındaki farklı anlayacak düzeye taşıyacaktır. Ne de olsa martı Jonathan, 80 günde devri alem, Tom Sawyer, Alaeddin’in Sihirli Lambası, Denizler Altında Yirmi bin Fersah, Alice harikalar diyarında, Kaşağı, Pal Sokağı Çocukları, Peter Pan, Perili Köşk, Diyet, Falaka gibi eserlerin tadını hiçbir şey vermez.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşlanmayı durdurmak mümkün

Meditasyon nedir ve nasıl yapılır?