in

Çini ve seramik nedir?

Çini, pişmiş toprak, sırlı malzeme olarak tanımlanır. Seramik ve çinini yapılışı hemen hemen aynıdır. Kullanım yerine göre yapımında bazı farklılıklar olabilmektedir. Çini ve seramik arasındaki fark kullanıldığı yere göredir. Öyle ki çini mimaride, seramik kullanım eşyası olarak üretilen pişmiş toprak, sırlı malzeme olarak tanımlanır. Tanımda da görüldüğü gibi yapıların iç ve dış kısımlarında genelde süsleme amaçlı kullanılan pişmiş toprak çini, kullanım ya da süs amacı ile hazırlanan eşyalara (tabak, geniş çanaklar vs.) ise seramik denmektedir. Eski kaynaklarda çini için kaşı, seramik içinse evani denilmiştir. Özellikle araştırma yapanların bu kelimeler üzerine yoğunlaşmaları uygun olacaktır.

Seramik Nasıl yapılır?

Seramik yapımı oldukça özeldir ve emek gerektirir. Burada bahsedilen has seramik yapımı ve toprağıdır. Öncelikle seramikte kullanılacak toprak dört ayrı havuzda bekletilir. Sırasıyla belirli süre bu havuzlarda tutulan toprak su ile etkileşime girer ve dibe kil bırakır. İçerisindeki bu kil dibe çöktükten sonra bu kil alınıp şekil verilerek fırınlarda kurutulur. Özellikle dibe çöken bu kil çini ve seramik için oldukça önemlidir ve en uygun ham maddedir.

Çini Nasıl Yapılır?

Başta da belirtildiği gibi yapımı ve ham maddesi aynıdır. Çinide elde edilen kil belirli ölçülerde hazırlanmış kalıplara dökülür ve bu şekilde fırınlanır. Bu ölçüler usta tarafından belirlenir. Öyle ki hangi yapı için çini üretilecekse o yapıda kullanılacak alanın ölçülerine göre özel tekneler yapılır ve buralarda çinile üretilir.

Bu yapımı haricinde sır ve astardan bahsetmek de yerinde olacaktır. Öyle ki çini ve seramik için bu iki terim oldukça önemlidir.

Sır: Seramik ya da çininin üzerini kaplayan parlak maddedir. Cam, toprak su ve kuvarstan oluşmuştur. Sırlama daldırarak ya da fırçayla yapılabilir. Fırçalama yönteminde fırça ile sır seramik ya da çiniye sürülür. Daldırma da ise kapta bulunan sıra çini ya da seramik daldırılır.

Astar: Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için yüzeye uygulanan sıvı boyadır. Bu sayede pürüzsüz bir yüzey oluşturulur ve özellikle süsleme için oldukça gereklidir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Düğün için dans önerileri

Sindirim sistemi organları ve yararları nelerdir?