in

Çapraz link değişimi nedir?

Direkt olarak yapılan link değişimlerinin Google güncellemelerine bağlı olarak işlevselliğini kaybetmesi üzerine çıkan başka bir link değişim yolu olan çapraz link değişimini bu yazımızda detaylandıracağız. Bunu daha komplike hale getirmemek için basit bir örnek üzerinden açıklamaya çalışalım.

Sizin Siteniz -> A olsun anlaşma sağlayacağınız kişiler ise B ve C siteleri olsun. Burada çapraz linklemeyi şu şekilde yapacağız: B ve C sitelerinden birini kendi sitenize koymak ve linkini eklemediğiniz diğer siteye sizin sitenizin (A) linkine yer vermesi olayına çarpraz link değişimi adını veriyoruz.

Dikkat etmeniz gereken tek nokta ise, link verdiğiniz sitenin PR (Pagerank) değerinin sizinki ile eşit veya yüksek olması. Bu noktayı atlamadığınız sürece çapraz link değişimi ile PR değerinizi yükseltebilirsiniz.

Çapraz link değişiminin yararlarını ve zararlarını kısa ve uzun vadede karşılaştırarak anlatmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum, gelin kısa ve uzun vadede çapraz link değişimlerinin siteniz üzerinde ne şekilde etkileri olacağına mercek tutalım.

Çapraz linkler kısa vadede sizi yukarıya taşıyabilir, ancak uzun vadede zararlı olduğu birçok kez tecrübe ile sabitlenmiştir. Çapraz ve normal link değişiminin maksimum oranda faydalanmak için PR değeri size yakın veya üst olan siteleri tercih etmeniz gerekir. Ancak bu gibi siteler genellikle rakibiniz konumundadır. Haliyle size link vermek istemeyeceklerdir. Burada işin diğer bir ticari yönü olan link alım satımları baş göstermektedir. Hit olarak sizi yukarı taşıyacak olan çapraz link değişimlerinde agresif olarak tanımlanan artışlar dikkat çekecek, haliyle ceza almanıza yol açacaktır. Ayrıca sitenin backlink harita geçmişi karışık ve dalgalı bir hal alacaktır. Bu yöntemle ilk sayfada bulunan siteleri düşündüğünüzün farkındayız ancak unutulmamalı ki Google zeki bir algoritma düzeneği ile çevrelenmiş ve bu siteler zamanı geldiğinde, daha önceleri olduğu gibi Sandbox cezası ile yaptırıma uğrayacaklardır.

Bu yüzden kısa vadede yararı olan bu değişimlerin uzun vadede dikkatli olarak kullanılmadığı ve sağlam referans belirtmeyen siteler tarafından yapılması sitenize zarar verecek, hatta bu durum PR değerinizin düşmesine neden olabilecek boyutlara varabileceğini unutmayın.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Webmaster Tools ve Subdomin nedir?

İstanbul boğazının rengi neden turkuaz renge dönüyor?