in

Burayı bir vampir köyü sandıysanız yanılıyorsunuz!

Tarihi durumda bulunan doku komple talan edilerek, hayalet kente döndürülmüş. Sizlere çok gerçek bir Türkiye çıkmazını daha sunuyoruz.

Bu görmüş olduğunuz şatolar bir tane film setine veyahut yurt dışında yer alan bir kent ait durumda değil. Şaşırtıcı bir durumda ancak Bolu, Mudurnu içerisinde yer alıyorlar.

Bu gördüğünüz şatolar bir film setine ya da yurt dışında bir şehre ait değil. Şaşırtıcı ama Bolu, Mudurnu'da bulunuyorlar.

Şimdi ise gelelim 750 dönümlük büyüklüğe sahip arazinin üstüne yapılmış olan adeta bir masal gibi gözükmekte bulunan Burj Al Babas’ın çok hazin durumdaki hikayesine..

Gelelim 750 dönüm arazinin üstüne yapılan masal gibi gözüken Burj Al Babas'ın hazin hikayesine...

Burj Al Babas adlı projeyle alakalı 2011 senesinde başlanmakta çalışmalara. Mudurnu adlı kentin sadece üç kilometre uzağında kalan bir bölge seçilmekte.

Burj Al Babas projesi için 2011 yılında başlanıyor çalışmalara. Mudurnu'nun 3 kilometre uzağında bir bölge seçiliyor.
732 tane villanın yanı sıra Alışveriş merkezi ile birlikte otel ve bir de iki tane kongre merkezinin yer almakta olduğu Burj Al Babas projesiyle alakalı arsa toplanmaya başlamakta.

Değerinin fazlasıyla üstünde satın alınmakta bu arsalar. Örnek olarak 120.000 Türk Lirası değerine sahip arsa 660.000 Türk Lirası tutarından satın alınmakta.

Değerinin çok üstünde satın alınıyor arsalar. Örneğin 120 bin lira değerinde arsa 660 bin liraya satın alınıyor.

Bu esnada ise halk projeden fazlasıyla rahatsız bir durumda. Villaların ilçeye ait mimari dokusuna yakışmamakta olduğunu ve söz konusu bu projenin Mudurnu kentiyle ilgisinin bulunmadığını söylemekteler.

Bu arada halk projeden oldukça rahatsız. Villaların ilçenin mimari dokusuna yakışmadığını ve projenin Mudurnu'yla alakası olmadığını söylüyorlar.

Cittaslow (Sakin Şehir) unvanını almış bulunan ve UNESCO Kültür Mirası listesi için de aday konumunda bulunan Mudurnu’nun tarihi dokusuna yakışmamakta olduğu çok açık. Halka bu konuda hak vermemek hiç bir şekilde söz konusu dahi değil yani…

Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı alan ve UNESCO Kültür Mirası listesine aday olan Mudurnu'nun tarihi dokusuna yakışmadığı aşikar. Halka hak vermemek söz konusu bile değil yani...

Diğer taraftan projenin sahibi Burj Al Babas projesiyle ilgili olarak yabancı mimarlarla beraber çalışmış olduklarını, Galata ile birlikte Kız Kulesi’nden ilham almış olduklarını ifade ediyor.

Öte yandan proje sahibi Burj Al Babas projesi için yabancı mimarlarla birlikte çalıştıklarını, Galata ve Kız Kulesi'nden ilham aldıklarını söylüyor.

Peri masallarından fırlamış gibi durmakta olan villaların daha inşaatları sürerken 350 tanesi Katar’ın yanı sıra Kuveyt ile birlikte Bahreyn, Dubai ve de Suudi Arabistan’da yer alan müşterilere satılmış oluyor.

Peri masalından fırlamış gibi duran villaların daha inşaatı devam ederken 350'si Katar, Bahreyn, Kuveyt, Dubai ve Suudi Arabistan'daki müşterilere satılıyor.
Rüya gibi ifadesine yer veriyoruz ancak bu rüya bizim rüyamız da değil tabi..

Hazin bir durumdaki son da şu şekilde başlamakta: Arap asıllı müşteriler taksitleri zamanı geldiği zaman ödemiyor, ekonomik planlama konusunda yaşanmış olan zorluklar da ilave edilince projenin sahibi konumundaki Sarot Termal Group maddi bir çıkmazın içine girmiş oluyor ve sonrasında da iflas kararı verilmiş oluyor.

Hazin son ise şöyle başlıyor: Arap müşteriler taksitleri zamanında ödemiyor, ekonomik planlamada yaşanan zorluklar da eklenince proje sahibi Sarot Termal Group maddi bir çıkmazın içine giriyor, iflas kararı veriliyor.

750 dönümlük arazinin talan edilerek milyonlar harcanmış olduğu bu proje şimdilik durmuş olsa da, projenin 2021 senesinde tamamlanacak olduğu söz konusu durumda.

750 dönüm arazinin talan edilip milyonlar harcandığı proje şimdilik dursa da, projenin 2021 yılında tamamlanacağı söz konusu.
Sarot Termal Group söz konusu borçlarının %50’lik bölümünü ödemiş olduklarını, 2021 senesinde projeyi bitirecek olduklarını da söylemekte.

Bu esnada, bazı tarihi dokuyu bozmuş olmasından dolayı endişe ederlerken şato tipinde yer alan villalar dünyanın genelinde çok büyük bir ilgi görmekte.

Bu arada, bir kısım tarihi dokuyu bozması nedeniyle endişe ederken şato tipi villalar dünya çapında büyük bir ilgi görüyor.

Misal olarak son senelerin hit parçalarından bir tanesi olarak öne çıkan Meduza ile birlikte Becky Hill ve de Goodboys’un Lose Control şarkısıyla alakalı klip Burj Al Babas’ta çekilmiş.

Örneğin son yılların hit parçalarından biri olan Meduza, Becky Hill, Goodboys'un Lose Control şarkısı için klip Burj Al Babas'ta çekiliyor.

İnsanlara çok sevimli bir durumda ve terk edilmiş bir köy gibi geliyor olsa da,

İnsanlara sevimli ve terk edilmiş bir köy gibi gelse de,

Sevenleri olduğu kadar sevmeyenleri de çok fazlaydı.

Seveni kadar sevmeyeni de çoktu...
👇
Burası Bir Vampir Köyü Değil! Başarısız Bir Proje Sonrası Kendi Haline Terk Edilmiş Mudurnu Şato Villaları

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesleklerini gururla paylaşan 10 türk genci!

Bu ilanları gördüğünüzde kalp krizi geçirebilirsiniz