in

Bulgaristan göçmenleri bu 5 lezzetten vazgeçemiyor

Etrafınızda Bulgaristan göçmeni olan bir arkadaşınız bulunuyorsa, kesinlikle ismini bile telaffuz etme konusunda fazlasıyla zorlanacak olduğunuz bu söz konusu yiyeceklerden bir iki adetini duymuş olmalısınız. Bir kısmı alışkın durumda bulunmadığınız tatlara sahip olsa bile; bir kısmı da bir o denli lezzetli, alışkanlık yapmakta olan cinsten; alıştıktan sonra vazgeçmesi de bir hayli zor. Bundan dolayıdır ki bir göçmen evinde kesinlikle rastlaşmanız olanaklı bu güzide durumdaki yemeklerle. En çok bilinirliği olan ve en fazla tüketimi gerçekleştirilen ‘macır’ lezzetlerine bir göz atalım.

  • Kifla
1. Kifla
Yumuşacık bir durumdaki hamuru, içinde yer alan koyu kıvamlı marmelatı sayesinde özellikle de kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir. Hele bunun yanında bir de  Bulgaristan bozası yer alırsa değmeyin sakın keyfimize.
  • Baniçka
2. Baniçka
Kiflanın hemen sonrasında baniçkadan söz etmemek olmaz tabii ki de. İnce hamurun iç kısmına peynir koyulup yapılmakta bulunan bu börek, aynı biçimde kahvaltı sofralarının bir numaralı isimleri arasında yer alıyor. Göçmenlerin yoğun bir şekilde yaşamını sürdürmüş olduğu semtlerde bulunması kuvvetle olanaklı durumdadır.
  • Lutenitsa
3. Lutenitsa
Ekmeğin üstüne sürülen, içinde kırmızı biberin yanı sıra patlıcan ile birlikte domates ve havuç yer alan kahvaltılık sostur. Kahvaltılık denilmiş olsa bile günün her bir saatinde afiyetle yenebilmekte olan, bilmeyenlerin tadına baktıklarında adeta hayran kalmış olduğu önemli bir lezzettir. Hazır olanları gibi evde kazan dolusu yapılmış olanı da farklı bir güzeldir.
  • Boza
4. Boza
Bütün bozalardan değişik bir şekilde ekşi değil de tatlı durumda bulunan bu boza lıkır lıkır içilesi durumdadır; boza sevmem cümlesini kuranlar da bu bozayı tattıktan sonra fikir değiştirirlerse hiç bir şekilde şaşmamak gereklidir.
  • Kulaç
5. Kulaç
Pişiden fazla bir farkı bulunmayan bir hamur işi olarak bilinir, özellikle da bayramlar olduğunda ninelerimiz tarafından tepsi tepsi yapılmasının yanı sıra sıcak sıcak afiyetli bir şekilde tüketilir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hatay iline gitmeniz için 5 sebep

Sylvester Stallone ünlü olma hikayesi