in

Bu 10 bilgiyi sadece Yugoslavya göçmenleri bilir

Yugoslavya olarak adlandırdığımız ülkenin en büyük mirasçıları bizim ülkemizde yaşamakta. Özellikle İstanbul ilinin yanı sıra İzmir ili ve Bursa ilinde ikamet etmekte bulunan bu insanların karşılaşmış olduğu bazı durumlar cidden de çok ilginç.

  • Eğer bir göçmenseniz, aileniz yıllar öncesinde Balkanlar bölgesinde meydana gelen sıkıntılı vaziyetlerden dolayı her şeylerini bırakarak, Türkiye’ye göç etmek mecburiyetinde kalmıştır. Fakirlik çekerek, tek göze sahip odalar içerisinde yaşam sürdürmüşlerdir.
Bir göçmenseniz, aileniz seneler önce Balkanlar'da yaşanan sıkıntılı durumlardan ötürü her şeylerini bırakıp, Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Fakirlik çekip, tek gözlü odalarda yaşamışlardır.
  • Göçmenlerin şu zamanlarda zengin şeklinde isimlendirilmesi de bu fakirliğin getirmiş olduğu tutumdan gelmektedir. Altın aslında fazlasıyla önemlidir.
Göçmenlerin şu an zengin diye adlandırılması da bu fakirliğin getirdiği tutumdan gelir. Altın çok önemlidir.
  • Yugoslavya göçmeniyiz dediğiniz zaman, Boşnakların yanı sıra Makedon ile birlikte Arnavut veyahut Pomak ve Türk olduğunuzu da dile getirmeniz gerekli olacaktır.
Yugoslavya göçmeniyiz dediğinizde, Boşnak, Makedon, Arnavut, Pomak ya da Türk olduğunuzu da dile getirmeniz gerekecektir.
  • Eğer ki bir Yugoslavya göçmeni ailenin kızı olarak dünyaya geldiyseniz, bu şalvarı giymeden hiç bir şekilde evlenemezsiniz. Nuse / nevesta olmak aslında hiç basit değildir.
Bir Yugoslavya göçmeni ailenin kızıysanız, bu şalvarı giymeden asla evlenemezsiniz. Nuse/nevesta olmak kolay değildir.
  • Muhtemel olarak ailenizde yer alan herkes Türkçe hariç bir dile daha sahip durumdadır.
Muhtemelen ailenizdeki herkes Türkçe hariç bir dile daha sahiptir. Kako si, şto praviş, mayka da p***a, kelimelerinin anlamını bilmeyen yoktur.
  • Genel olarak mavi renk ve yeşil renkli gözlerle, bembeyaz renge sahip bir tenle, Yugoslav kökenine sahip kızlar farkını çok açık göstermektedir. İzmir ilinin kızlarının güzel bir durumda bulunduğu mantığı burda yer alan halkın büyük bir kısmının Balkan göçmeni olmasından kaynaklanır.
Genelde mavi-yeşil gözlerle, bembeyaz bir tenle, Yugoslav kökenli kızlar farkını yaratmaktadır. İzmir'in kızlarının güzel olduğu mantığı buradaki halkın çoğunluğunun Balkan göçmeni olmasından kaynaklanmaktadır.
  • Genel olarak hamur işinden meydana gelen Yugoslav mutfağı da ilgileri çekmeyi başaran farklı bir tarafıdır. Pita’nın yanı sıra komat ile birlikte trileçe, kaymaçina ve zernik bu bölgenin muazzam örnekleri arasındadır.
Genelde hamur işinden oluşan Yugoslav mutfağı da ilgi çeken başka bir yönüdür. Pita, komat, kaymaçina, zernik, trileçe bu bölgenin muazzam örneklerindendir.
  • Halay aslında, düğünlerinizin vazgeçilmesi zor bir öğesidir, Payduşka ile birlikte damat halayının göçmen durumda bulunmayan kişilerin düğünlerinde çalındığını duydukları zaman kıskanmayı ,”O benim!” ifadelerine yer vermeyi de gerektirmektedir.
Halay, düğünlerinizin vazgeçilmez bir öğesidir, Payduşka ve damat halayının göçmen olmayan kişilerin düğünlerinde çalındığını duyunca kıskanmayı ,"O benim!" demeyi gerektirir.
  • Anneannenizin veyahut babaannenizin evinde kesinlikle bir adet bundan yer almaktadır.
Anneannenizin ya da babaannenizin evinde mutlaka bir tane bundan vardır.
  • Sahip bulunduğunuz Avrupai görünüm aslında size kendinizin bir şey olduğu izlenimini vermekte olabilir, lakin siz Balkanlar bölgesi içerisindeyken bu havanız da aniden sönmüş olur.
Sahip olduğunuz Avrupai görünüm size kendinizin bir şey olduğu izlenimini verebilir, lakin Balkanlar'dayken bu havanız birden söner.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu 12 bilgiyi yalnızca Bulgaristan Göçmenleri bilir

Dünya üzerinde yer alan 5 ilginç meyve türü