in

Boşaltım sistemi nedir?

Canlıların sistemlerinin çalışması için her zaman tükettikleri besinlerin sindirilmesi ve boşaltılması vücudun çeşitli yerlerine ulaşan atıkların vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Besinlerdeki hücrelerin yaşamsal içerikleri desteklemesi ve geri kalanının boşaltım yoluyla atılması her zaman bireylere birçok açıdan yarar sağlar. Boşaltım da görevli olan organlar ise birçok açıdan boşaltım yapmaya yardım olur. Öncelikle boşaltımda görevli olan organlarımızı tanımak istiyorsanız hemen yazımızın kalan kısmını okuyabilirsiniz.

Böbrekler : Böbrekler ayıklanan hücrelerin kan yolu ile dolaşmasını engeller ve kanı sudan, tuzdan, ürelerden, hücrelerden süzerek idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Böbrekler, yaşamsal faaliyetler için oldukça büyük önem taşır ve boşaltım sisteminde en önemli görevleri üstlenen organdır.

Akciğer : Su buharını ve karbondioksit gazını solunum yolu ile dışarı atılmasını sağlayan organdır.

Deri : Vücudumuzda bulunan madensel tuzlar, sular terleme yolu ile deriden atılır. Bu durumda başka bir boşaltım yolu gerçekleşmiş olur.

Karaciğer : Zehirli olan amonyağı daha az zehirli olan üreye çevirerek boşaltıma yardımcı olan organlar arasında yer alır.

Kalın Bağırsak : İnce bağırsaktan kana geçmeyen tuzları, suları ve safra sıvılarının depolanmasını sağlar. Bu durumda ince bağırsağa birçok açıdan yardımcı olan boşaltım sistemi organları arasında yer alır. Ancak karaciğer boşaltım yapmaz. Sadece boşaltıma yani ince bağırsağa yardımcı olan organlar arasındadır.

111 300x271 Boşaltım Sistemi Nedir?

Boşaltım sisteminde görevli olan organlara bazı yöntemler ile iyi bakılması gerekir. Özellikle böbrekler için bol sıvı tüketerek idrar yolunun temizlenmesine, böbreklerin daha kaliteli çalışmasına aracı olabilirsiniz. Bunun dışında boşaltıma yardımcı olan birçok yöntemi kullanarak her zaman ön plana çıkabilirsiniz. Böbrekleri sulardan başka soğuktan korumalı, idrar uzun süre tutulmamalıdır. Atıkların oluşturduğu idrar vücutta uzun süre nüfus ederse zararlı sorunlar ortaya çıkabilir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Halk edebiyatı nedir?