in

Bitkilerin nesli tükenme tehlikesiyle mi karşı karşıya?

Londra yer alan Kew Kraliyet Botanik Bahçesi Bilimsel Araştırmalar Merkezinin hazırladığı Dünya Bitkilerinin Durumu adlı raporuna göre dünya çapında 391 bin bitki bulunuyor ve araştırmacılar her yıl ortalama iki bin yeni bitki türü keşfediyor. Tespit edilen bu yeni bitkiler tedavi, ilaç, yakıt vs. gibi amaçlar için kullanılıyor.

Ancak hazırlanan rapora göre küresel çapta toprak örtüsünde büyük değişimler gözlenir ve bu değişim bitkilerin yapısını ve gelişimini her geçen gün daha da olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre bu değişimin temel nedeni bilinçsizce yapılan tarımdan dolayı kaynaklanıyor. Dünya genelinde daha fazla verim alabilmek için gübre ve ilaç kullanan çiftçiler toprak örtüsüne büyük zararlar veriyor.

Bunun yanın sıra küresel ısınma ve değişen iklim de bitkilerin yaşam şartlarını olumsuz olarak etkiliyor.

Profesör Kathy J. Willis ormanların kentleşme ve tarım nedeniyle yok edilmesinin de bitkileri olumsuz olarak etkiliği uyarısında bulunuyor. Ormanların yok edilmesi dolayısı ile bu ormanlık alanlarda yaşan gerek doğal bitki örtüsüne zarar verdiği gibi bu bölgede yaşayan ve bitkilerin döllenmesi, onların daha iyi gelişim göstermesini sağlayan hayvanları da kaçırıyor.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan raporuna göre, tarımın 1 oranla damarlı bitki türleri için en büyük tehdit olduğu öne sürüyor. İkinci büyük tehlike ise bitkilerin kesilerek toplanması ve kentleşme, tarım gibi nedenlerle yok edilen ormanlar.. Bu unsurların bitki örtüsüne zararı ise !,3 olarak tespit edilmiş durumda.

Bitki örtüsüne en az zararı ise iklim değişikliği veriyor. İklim değişikliğinin zararı ise %3,96 gibi bir paya sahip. Kraliyet botanik bahçesinin hazırladığı rapora göre dünya üzerinde yaşayan bitkilerin !’i yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EFT Terapisinin Faydaları

Wipe Nedir? Android telefonlarda wipe ne işe yarar?