in

Bir dönemlerin keyifli aktivitelerindendi ancak şimdi çok komikler

1980’lerin son dönemlerinden bilgisayarların yaşamın tam da merkezine yerleşmiş olduğu 2000’lerin ortalarına dek çocuklar ile birlikte ilk gençlik dönemlerini yaşamış olanların yaptıkları şeyler çok fazla değişikliğe uğramadı. bunlar arasından bir kısmı fazlasıyla yararlı aktiviteler olarak öne çıkıyordu, bir kısmı da aslında çocuk olmanın vermiş olduğu bir saflıkla gerçekleştirilen şeylerdi. Nasıl ki şu anda yer alan çocukları bu dönemlerde kafayı stres çarkıyla bozmuş durumdaysa ve gelecek dönemde bunu aptalca düşünecekse, bizler de o dönem yapmış olduklarımızda o güzel günleri bir yad etmeyi istedik.

  • Hatıra defteri hazırlamak veya başkalarına doldurmak.
Hatıra defteri doldurmak.
Sınıf veyahut okul içerisinde kimi tanımaktaysak elden ele dolaştırıp kendimizle ilgili bir şeyler yazdırmaya uğraşırdık. Aslında o bir açıdan o dönemlerin Facebook duvarı gibi birşeydi. O dönemlerde bunu yapma esnasında hatıranın tam olarak ne olduğunu, gelecek dönemde nostalji yapmamıza fayda saplayacaklarını dahi hiç bir şekilde bilmiyorduk.
  • Peçetelerden bir koleksiyon yapmak.
Peçete koleksiyonu yapmak.
Genel olarak kız çocuklarının yapmış olduğu bu çok önemli koleksiyon, altın günleri ile birlikte yurtdışından peçete getirmiş olan akrabalar aracılığıyla ortaya çıkmış bir şeydi. Değişik desenlere sahip peçeteler büyük bir özenle saklanır, birbiri ile de takas edilmekteydi.
  • Anket defterlerini doldurmak
Anket defteri doldurmak.
İnsanların kişisel bir durumdaki bilgilerini aslına bakılırsa bizler  Mark Zuckerberg’den çok daha önceki bir zamanda depolamaya başlamış idik.  Hoşlanılmakta olan kişiyle ilgili bilgilere erişmek amacıyla ona bir anket defteri doldurtmak kesinlikle şarttı. Kişiye direkt bir şekilde ulaşamamaktaysak bir arkadaşına ricada bulunur, böylelikle de söz konusu bu bilgilere dolaylı bir şekilde ulaşabilirdik. 
  • Günlük tutarak her bir şeyi yazmak.
Günlük tutmak.
Aslına bakılırsa yararsız bir aktivite de değildi, özellikle de yazmaya başlamış olduğumuz ilk dönemde tutulmuş olan günlükler yazım konusundaki kabiliyetimizi de fazlasıyla geliştirmiştir. Fakat daha sonraki dönemler içerisinde yazmış olduklarımız, kilitli durumda bulunan versiyonlarının dahin yeteri kadar güvenilir bir durumda bulunmamasından dolayı kesinlikle okunmaları illa ki problemler ortaya çıkarıyordu.
  • Kokulu kağıtları biriktirmek.
Kokulu kağıtları toplamak.
Bu aslında tek elden çıkma gibi görünmekte olan not defterlerinin içerisine yazı yazmaya hiç bir şekilde kıyamaz, sayfalarını biriktirmeye başlar ve değişik desenlere sahip bulunan arkadaşlarımızla değiş tokuş yapardık. Aslında üzerinde yer alan desenler değişik olsa bile renkleriyle birlikte kokuları sürekli olarak aynıydı.
  • Gençlik dergilerini alarak biriktirmek.
Gençlik dergileri almak.
Daha yaşımız ufak dahi olsa kendimizi büyümüş gibi hissedebilmek amacıyla gençlere yönelik dergilerden almaya başlardık, daha da doğrusu yanımızda yer alan ailemize aldırmaktaydık.
  • Sevmekte olduğumuz ünlü ismin fotoğraflarını keserek biriktirmek.
Sevilen ünlünün fotoğraflarını kesip biriktirmek.
Dergi ile birlikte gazeteler üzerinden sevilmekte olan ünlünün tüm fotoğrafları özenli bir şekilde kesilir ve güzel bir şekilde dosyalanırdı. Aslında bu çok önemli bir sanattı o dönemlerde.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları sadece çikolata bağımlıları anlayabilir

WhatsApp’ta Nasıl Renkli Yazı Yazılır?