in

Beyin bilgisayar arayüzü nedir?

Teknoloji ve bilim aklın sınırlarını zorlar oldu. Eskiden sesle yönetilen bilgisayarları gördüğümüzde şaşırırken, uzaktan el ve göz hareketleriyle komut verebildiğimiz bilgisayarlar, televizyonlar ve robotlar çıktı ortaya. Şimdi ise 1970’ten beri devam eden Beyin-Bilgisayar iletişimi çalışmaları öyle bir yere geldi ki; buradan bakıp geleceği tahmin etmek hiçte zor değil…

Beyin-Bilgisayar arayüzü yeni yeni gelişmekte olan bir alandır. En başından beri daha çok sağlık ve tıbbi müdahale alanına yönelmiş bir bilim dalı olmakla birlikte amacı, fiziki sorunları onarmak; görme, duyma ve hareket gibi duyuları tekrar işlevsel hale getirmektir.

Bu ve benzeri sağlık çalışmalarıyla ilgili bir kaç video paylaşıyorum.
Yapılan çalışmalar, kolunu kaybeden birine takılan protez kolun sinir sistemi bağlantısı ile yalnızca düşünerek dahi kontrol edilebileceğini gösteriyor.

Tabi ki bu alanı yalnızca tıbbi alanda var olarak düşünemeyiz. Üniversiteler, bilim adamları ve daha bir çok araştırmacı küçük bir cihazı uçurmak için dahi beyin bilgisayar arayüzü kullanmaya başladılar. Bu gibi çalışmalar bu bilim dalının gelişmesine büyük katkı sağlıyor.

Minnesota Üniversitesinden Profesör Ben He tarafından yürütülen çalışma da aşağıda ve inanılmaz derecede ilgi çekici mutlaka izleyiniz.

Araştırmacılar, bu bilim dalının gelişmesiyle birlikte bacaklarını kaybeden insanlara dahi ileri düzeyde yardımı olabilecek uzuv geliştirebileceklerini söylüyorlar. Umarız, bütün insanlara faydası dokunacak bu teknoloji (beyin bilgisayar arayüzü) bir an önce muhteşem bir ivmeyle gelişerek milyonlarca yüzü güldürür ve hepimizin hayatını da daha kolay bir hale getirir…

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kafes dövüşü nedir?

Savant nedir?