in

Beyaz renkli yumurta mı yoksa sarı renkli yumurta mı?

Öncelikle iki farklı rengin hiçbir farkı olmadığını belirtmek istiyorum..

Beyaz renk ile sarı renkli yumurta arasında hiçbir fark yoktur. Yumurtanın rengi tamamen tavuğun cinsiyle alakalıdır. Yumurtanın beyaz olmasının sebebi yapısında kalsiyum karbonat bulunmasından kaynaklanır. Ancak bazı tavuklar doğaları gereği yumurtalarını kamufle etme amacı güder. Bu yüzden yumurtalarında bol miktarda protoporfirin pigmenti bulunur. Sarı renk bu pigmentlerden kaynaklanır.

Araştırmamı biraz daha derinleştirip hangi tavukların beyaz hangilerini sarı yumurtladığı bilgisine ulaşabildim. Araştırmalara göre beyaz renkli kulak memesine sahip tavuklar beyaz renkli yumurta çıkarırken. Kırmızı renkli kulak memesine sahip genelde daha koyu renkli olan tavuklar sarı renkli yumurta çıkartıyorlar.

Özet olarak şunu söyleyebilirim: Yumurtanın sarı veya beyaz renkli olmasının onun içeriğiyle bir ilgisi yoktur. Marketlerde sarı renkli yumurtalar bazen daha pahalı olabiliyor. Bunun temel nedeni sarı renkli yumurtaların daha sağlıklı olduğu görüşüdür. Daha çok talep alan sarı yumurtaların fiyatlarının fazla olması da bu sebepten dolayı gayet normaldir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapı etkisi nedir?

Evrenin Geleceği