in

Bazı ülkeler gezegenimizi kurtarmak için bazı ufak önlemler aldı

Size kalırsa hızlı bir şekilde yayılması gerekli ilk yöntem hangisidir?

– Şampuan ile birlikte duş jelinin dolum makinaları çok yakın zaman içerisinde Çek Cumhuriyeti’nde tanıtılmış oldu. İnsanlar her defasında yeni bir adet almanın yerine boş şişelerini doldurbilmekteler.

Şampuan ve duş jeli dolum makineleri yakın zamanda Çek Cumhuriyeti'nde tanıtıldı. İnsanlar her seferinde yeni bir tane almak yerine boş şişelerini doldurabiliyorlar.

– Bir tane mağaza plastik şişeler kullanılarak yapılmış gömleklerin satışını yapıyor ve nasıl yapılmakta olduğunu da göstermekte.

Bir mağaza plastik şişelerden yapılmış gömlekler satıyor ve nasıl yapıldığını gösteriyor.

– Fransa, 2016 senesi içerisinde süpermarketlerin yenilebilir durumda bulunan yiyecekleri atmalarını yasaklamakta olan bir yasa çıkarttı. Bunu yapmanın yerine, satılmamış durumda olan yiyecekleri yardım kurumuna bağışlamaktalar.

Fransa, 2016 yılında süpermarketlerin yenilebilir yiyecekleri atmalarını yasaklayan bir yasa çıkardı. Bunun yerine, satılmamış yiyecekleri yardım kurumuna bağışlıyorlar.

– Danimarka içerisinde son kullanma tarihine yakın durumda bulunan ve hasarlı ambalajlanmış olan ürünleri %30 ila %50 indirimle alabilecek olduğunuz bir mağaza açılmış durumda. Mağazanın mevcut durumdaki karı da hayır kurumuna gitmekte.

Danimarka'da son kullanma tarihine yakın olan ve hasarlı ambalajlanan ürünleri %30 - %50 indirim ile alabileceğiniz bir mağaza açıldı. Mağazanın karı hayır kurumuna gidiyor.

– İşte tam olarak 165 kilogram geri kazanılmış gıda atıklarının nasıl gözükmekte olduğu. Bir tane çöp tenekesine atılmanın yerine evsizlerin yanı sıra barınaklar ile birlikte ihtiyacı bulunanlara 400 taneden çok yemek sunma amacıyla kullanılıyor olacak.

“İşte 165 kg geri kazanılmış gıda atığının nasıl göründüğü. Bir çöp tenekesine atılmak yerine evsizlere, barınaklara ve ihtiyacı olanlara 400'den fazla yemek sunmak için kullanılacak.”

– Japonya’da yer alan Kit Kat’ların, mevcut durumdaki ambalajları plastikten kağıda döndürülmeye başlandı.

Japonya'daki Kit Kat'ların, ambalajları plastikten kağıda çevrilmeye başlandı.

– Adidas şirketi, geri dönüşüm yapılmış plastikten üretilmiş olan 11 milyon spor ayakkabı yapmış oldu. Her bir çift 11 plastik şişeyle yapılmakta.

Adidas, geri dönüştürülmüş plastikten üretilen 11 milyon spor ayakkabı yaptı. Her çift 11 plastik şişe ile yapılıyor.

– Senede 56 milyon tane kullanılmış kahve kapağı atılmakta. Startup Velosophy şirketi de, geri dönüşüm yapılmış Nespresso kahve kapaklarından bisiklet yapmakta.

Yılda 56 milyon kullanılmış kahve kapağı atılıyor. Startup Velosophy, geri dönüştürülmüş Nespresso kahve kapaklarından bisiklet yapıyor.

– Patates nişastası ile birlikte sudan yapılmış ve tam olarak iki aylık zaman zarfında ayrışacak ucuz ve de dayanıklı bir plastik çatal. Öte yandan ondan yemek kaplarının yanı sıra paketleme ürünleri de yapmanız olanaklı.

Patates nişastası ve sudan yapılmış ve 2 ay içinde ayrışacak ucuz ve dayanıklı plastik çatal. Ayrıca ondan yemek kapları ve paketleme ürünleri yapabilirsiniz.

– Marketlerden bazıları muz yapraklarını plastik ambalajlara alternatif bir şekilde kullanmaktadır.

Bazı marketler muz yapraklarını plastik ambalajlara alternatif olarak kullanır.

– Kendi şişelerinizin içerisine su doldurabilecek olduğunuz bir makina.

Kendi şişelerinize su doldurabileceğiniz bir makine.

– Süpermarkette yer alan üzümler, plastik kapların yerine çok ufak kağıt torbalarda satılmakta.

“Süpermarketteki üzümler, plastik kaplar yerine küçük kağıt torbalarda satılıyor.”

– Bu söz konusu sinema salonu yerel çiftlikler için, kalmış olan patlamış mısırları toplamakta.

Bu sinema salonu yerel çiftlikler için, kalan patlamış mısırları topluyor.

– Avrupa’da yer alan marketlerden bazıları plastik çıkartmaların yerine meyve ile birlikte sebzelere markalarını lazerle basmakta.

Avrupa'daki bazı marketler plastik çıkartmalar yerine meyve ve sebzelere markalarını lazerle basıyor.

– Bir tane sabundan imal edilmiş şişenin içinde yer alan şampuan, son bir damlasına kadar komple kullanılacak olabilir.

– Belçika içerisinde yer alan bir markette, plastik bir şişe içerisinde almanın yerine, bir kalıp sabunla beraber katı şampuanı ihtiyacınız olduğu kadar kestirip alabiliyorsunuz.

Belçika'da bir markette, plastik bir şişede almak yerine, bir kalıp sabun ve katı şampuanı ihtiyacınız kadar kestirerek alabilirsiniz.

– Fin markalarından biri olarak öne çıkan Sulapac, kozmetik ürünlerle ilgili olarak kutular yapabilecek olduğunuz, ahşap yonganın yanı sıra tutkaldan yapılmış bir tane malzeme icat etmiş durumda. Fazlasıyla dayanıklı bir durumda ve biyolojik bir şekilde de parçalanabilir.

Fin markası olan Sulapac, kozmetik ürünler için kutular yapabileceğiniz, ahşap yonga ve tutkaldan yapılmış bir malzeme icat etti. Oldukça dayanıklı ve biyolojik olarak parçalanabilir.

– Çocuklarınız ile yapabilecek olduğunuz bir sıfır atık konfeti.

Çocuklarınızla yapabileceğiniz sıfır atık konfeti.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile üyelerinin WhatsApp ile imtihanı

Evlatlarına not bırakan anneler