in

Balığı Tüketmeden Önce Bunlara Dikkat Etmek Gerekiyor

Balığın faydalarını say say asla bitmez! Omega yönünden fazlasıyla zengin durumda bulunan balık vücudu yeniliyor desek hiç bir şekilde yalan söylememiş olacağız. Kemiklerin onarılıyor olmasının yanı sıra, kalp ve de damar hastalıklarına çok iyi geliyor olması, hafıza kaybını önlüyor olması ve aynı zamanda cildi yenilemesi benzerindeki pek çok yararı bulunmaktadır. Vücuda bu kadar yararlı olan bu besini tüketirken dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunuyor.

İlk olarak balığın pişirilme şekli fazlasıyla büyük bir önem arz etmektedir zira protein yönünden zengin olan balık özelliğini çok hızlı bir şekilde yitirebiliyor. Oldukça tercih edilen bir yöntem olan balığın kızartılması, balığın protein açısından vücuda hiçbir etkisini bırakmıyor. Kızartmadan ziyade ızgara veya buharda pişirilmesi gerekiyor. Özellikle buharda pişirilmiş balığın tüm proteinini vücudunuza alabilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta balık vitamin ve mineral kaybına uğrar fakat su ile temas etmediği için yine vitamin ve minerallerileri için habis eder.

Balığı mevsiminde tüketmek çok önemlidir. Çünkü mevsiminde tüketilen balık muhtemelen tazedir denilebilir. Balığın taze olup olmadığını anlamak için; balığın gözünün parlak olması, pullarının dökülmemesi, solungaçlarının sönük gözükmemesi ve bastırıldığında basılan yer tekrar eski haline dönmesi gerekiyor.

Balık kesinlikle yoğurt ile tüketilmez ön yargısından öncelikle kurtulmak gerekiyor. Sadece balık eğer bayatsa yoğurt ile tüketilmemelidir. Çünkü bayat balık yoğurt ile vücutta toksik etki gösterebiliyor. Bunun dışında balığın süt ürünleri ile tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Balığın bol limonla tüketilmesi balıktaki Omega miktarının artmasını etkiliyor. Buna ek olarak balığın yanında tüketilen yeşilliklerden olan rokanın tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle kılçıkları ile tüketilen küçük balıklarda kalsiyum miktarını azalttığı belirtiliyor.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sanal Kart Nedir?

Diyete Başlamadan Önce Bu detayları bilmelisiniz