in

Alışveriş listesi hazırlamanın pratik yolları

Hayatımız eksikleri gidermekle geçiyor. Her ne kadar biz kadınlar alışverişten zevk alsak ta, bazen evin ihtiyaçları ile başa çıkmak güçleşiyor. Bunun için oturup eksikleri tayin etmek, onları marketlerdeki raflarda aramak ve uygun fiyatlı olanları alıp eve getirdiğimizde üç gün sonra biten başka birşeyle yeniden marketlere koşmak. Bu tempo hem yorucu, hem de meşkul edici.
Alışveriş yapmak hepimizin ihtiyacı. Ama malesef biz kadınlar için alışveriş bir süre sonra isyana yol açabiliyor. Evden şöyle sesler geldiğind mesela, tuvalet kağıdı kalmamış anne- tatlım daha dün alışverişe gittin ama yoğurt almamışsın- kızım salçan hiç kalmamış bu evle niye ilgilenmiyorsun sen hiç.
Bunları hatırladınız mı? Çok tanıdıklar değil mi? Bu sesler zihninizde bir çok duvara çarpıp, sinir katsayınızı hızla tavana çıkarıyor değil mi? Haklısınız, onca uğraşa bir türlü yetişemediğiniz ev halleri işte.
Ama size bir önerim var. Evinizin alışveriş listesini hep beraber oluşturun. Herkesin boyunun yetebileceği bir yere beyaz bir yazı tahtası asın. Ve aileyi bir araya getirip onlara bu tahtanın alışveriş listesi tahtanız olduğunu ve biten her şeyi hemen buraya yazmaları gerektiğini söyleyin. Eğer yazmazlar ise o biten şeyden kendilerinin sorumlu olacağını da. Böylece herkesin bu işte emeği olur.
Alışveriş listesi hazırlarken başka bir öneri ise her odayı ayrı ayrı dolaşıp, o odanın ihtiacı olanları gözden geçirmek. salonun temizlik malzemesi ve atıştırmalı gıdalara ihtiyacı vardır. Yatak odalarının da temizlik malzemesi ve o odanın sahibi olan kişilerin farklı taleplerine ve tuvaletler kesinikle isteklerini en iyi beyan eden yerlerdir. Mutfakta zaten çoğunlukla bir çok şey biter. Bunları ayrı başlıklar halinde kağıtlara yazın. mesela temizlik malzemesi, abur cuburlar ve gıda. Markete eşiniz ve çocuklarınız ile gidin. Eşinize temizlik malzemelerini içeren (mümkün ise içinde isimlerinin de yazılı olduğu) listeyi, çocuklarınıza abur cubur listesini verin. Ve herkese beş dakika kadar sürede bu ürünleri bulup sepetlerine almaları ve kasanın önünde buluşmaları önerisinde bulunun. Bırakın her şeyi paylaşsınlar, sorumluluk alsınlar ve alışverişin keyfini çıkarsınlar. nasıl fikir?

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaratıcılıkta sınır tanımayan tasarımcılar

Sevgiliye söylenmesi gerekli bazı cümleler