in

Ağaç aşılama ne zaman yapılır?

İlkbahar ve yaz aylarında genelde ağaçların hemen hemen hepsi aşılama yapılır. Ağaçlarda yetişen meyveleri her zaman aynı lezzetli tadında toparlama imkanı olmayabilir. Daha verimli sonuçlar alabilmek için düzgün şekilde ağaçlarımızı aşılamamız gerekir.

Ağaç aşılamanın amacı hastalıktan yıpranan ağacı kurtarmak ve daha verimli meyveler almaktadır. Ağaç aşılama yöntemleri damızlık ve anaç ağaç yapılmaktadır. Anaç ağaç verimini kayıp etmiş ve aşı yapılacak ağaçtır. Damızlık ağaç aşı alınan ağaçtır.

Ağaç aşılama çeşitleri

-Kalem aşısı
-Göz aşısı

  • Kalem aşısı çeşitleri

Kalem aşısı damızlık veya anaç ağacın kesilmiş yerlerinin üst üste gelen kısımlarında sıkıcı sarılmasıtla ve anaçla damızlığın arasında bağ kurulmasıyla yapılmaktadır.

Yarma aşısı anaç ağacın tepesi dümdüz olacak şekilde kesilir ve anacın tepesi yarılır. 4 gözlü dallar en alt gözün biraz altından odunsu kalacak biçimde kesildikten sonra yarılan yere yerleştirilir. Aşı macunu sürüp kalmaları sağlanmaktadır.
Kakma aşı nedir göz aşınız olmadıysa bu aşıyı ilkbahar aylarında aşıyı yapabilirsiniz. Anacın tepesi topraktan karış yükseklik ölçülmektedir ve hafif meyilli kesilmektedir. Kesilen kısım V şekli kesilen ağacın yanına V’nin diğer çizgisi olacak biçimde kesilmektedir. Kalemler hazırlanır ve odunsu kısımları birbirine denk gelecek şekilde yerleştirilmektedir.
İngiliz kalem aşısı bu aşının önemi anaç ile damızlık ağacın aynı kalınlıkta olması gerekmektedir. Aşılama yöntemi kışın seralarda kullanılmaktadır. Anaç olarak kabul edilen ağacın tepe kısmı kesilmektedir. Kışın seralarda kullanılan yöntemdir. Anaç olarak kabul edilen ağacın tepesi kesilir ve istediğiniz yerden dikine bir kesik atın. Kalemin alt ucu anaca uyumlu şekilde kesilmektedir ve kesik kısımlar birbirlerine üzerine oturtulur.

T göz aşısı en çok yapılan göz aşısı türüdür. Anaç ağaçlara yapılmaktadır. Anaç ağaçlar topraktan 5-25 santim yükselikten T şeklinde kesilir. Damızlık ağaç anacın şekline uygun kesilmektedir ve bir bezle hava almayacak şekilde sarın.
Yama göz aşısı T göz aşısının tutmadığı zamanlarda yapılmaktadır. Çok çabuk uygulanması gereken aşı çeşididir. Anaç ağaçtan dikdörtgen şekilde bir parça çıkarılmaktadır. Damızlık ağacın göz olan kısmı aynı biçimde kesilerek anaç ağaç konulur ve etrafı sıkıca sarılır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğal şekilde bahçe gübresi nasıl yapılır?

Mısır ekimi yaparken nelere dikkat edilmeli