in

A’dan Z’ye Hepatit B Hastalığı Nedir?

Çok tehlikeleri virüslerin başında yer alan Hepatit B virüsü karaciğer yapışmakta olup, karaciğere ağır tablolar karşılaşma durumu çok yüksektir. Karaciğeri yerleşen virüs ilk önce oraya bulaşır ve oradan zamanla çoğalarak karaciğeri yok edecek kadar ilerlemektedir. Çok bulaşıcı bir virüs olan Hepatit B virüsü gerekli aşı ve tedavi edilmediği taktirde kötü sonuçlara yer açmaktadır. Hepatit B virüsü bulaşmış bir kişide yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı, sararma, karın ağrısı ve karaciğerlerde özel olarak hassasiyet gösterilir. Bu durumlar ile karşılaşıldığında direk olan en yakın bir sağlık merkezine başvurulması gerekmektedir.

Hepatit B virüsü buluşan bir kişi bağışıklık sistemi çok iyi ve vücut kendi kendine antikor üretiyorsa Hepatit B den kurtulmuş olur ve bu sebepten dolayı artık bu virüse bağışıklık kazanılmış ve bir daha asla hastalığa yakalanmayacağı anlamına gelmektedir. Hepatit B virüsü bulaşıcı olduğundan dolayı korunmakta çok önemli husustur. Bu sebepten dolayı aşı olarak vücudunuzu bu virüse karşı antikorlar ulaşabilir ve bu antikorlar sayesinde Hepatit B virüsünden korunabilirsiniz. Eğer ki vücudunuzda Hepatit B virüsü bulaşıp antikorlar yeterli kadar bağışıklık oluşturmamış ise virüs çok güçlü olmakta olup bu özel olara tedavi edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı ise sonuçları olarak ise yıllara yayılarak karaciğerin bitmesine, işlev görmemesine ve kansere yakalanma gibi risklere sebep olmaktadır.

Hepatit B virüsü çok bulaşıcı olmakta olup kan yolu ve yakın temas ile çok kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Yakın temas olarak kan dışında vücut sıvıları yani ,cinsel yol ile bulaşım, ter ve tükürük gibi yollar ile çok kolay bulaşır. Çok bulaşıcı olan bir virüs derisinde çatlaktan dolayı kan bulaşması sonucunda bu virüsün buluşması için yeterli olmakta olup hemen vücudunuz yeterli kadar bağışıklı sistemi güçlü değil ve antikor üretmiyor ise Hepatit B bulaşabilir. Özellikle insanların kendilerine has olan eşyaların başkaları tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Traş bıçağı, tırnak makası, diş fırçası gibi kolay şekilde bulabilecek olan kişiye özel malzemeler Hepatit B virüs için en güzel bulaşıcı araç olmakta olup bunlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hepatit B Bulaşıcı Olur mu?

Hepatit B taşıyıcılığı nedir?