in

Evrenin Geleceği

Attığımız iletilerin saniyeler içinde Dünya’nın öbür ucuna ulaşması,uzay araştırmalarının bu denli gelişmesi, geçmişte “çaresi yok” diye bilinen pek çok hastalığın kısa bir süre içinde tedavi edilmesi, yapay zeka robotları… Kabul ediyorum, bütün bunlar adeta bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi. Bu gelişmelere baktığınız zaman medeniyetimizin oldukça gelişmiş olduğunu düşünmeniz elbette şaşırılacak bir şey değil. Ancak, birazdan okuyacaklarınız size büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu (ne yazık ki) gösterecek.

Nikolai Kardeshev, 1964 yılında uygarlıkları enerji seviyeleri, enerji tüketimleri ve üretimlerini temel alarak bir gelişmişlik skalası oluşturdu. Bilim insanları zaman içinde bu skalayı geliştirdiler.

Kardeshev ölçeği, temelde 3 tip uygarlıktan söz ediyor.

Tip, yaşadıkları gezegenin tüm enerjisini toplayabilen ve depolayabilen medeniyetleri kapsıyor. Aynı zamanda komşusu olan yıldızdan da enerji toplayabiliyorlar. Bizim bu tipe erişmemiz için şu an kullandığımız enerjinin en az 100 bin katını kullanmamız gerekiyor. Yani Dünya, Kardashev ölçeğine göre henüz 1. Tipe bile erişememiş durumda. 1. Tip uygarlık olabilmemiz için Dünya üzerindeki bütün doğal kaynakları kullanıp, onları kontrol edebilmemiz gerekiyor. Bu durum, bizlerin depremleri, hava durumunu, volkanları ve aklınıza gelebilecek tüm doğa olaylarını isteğimiz doğrultusunda şekillendirme becerisine sahip olmamız anlamına geliyor. Bu mümkün değilmiş gibi görünebilir ancak bir de diğer medeniyet seviyelerini görün.
Tip, tüm yıldızların enerjisini toplayıp, kullanabilen uygarlıklara deniyor. Mega makineleriyle istedikleri yıldızın enerjisini reaktör aracılığıyla kendi gezegenlerine ulaştırıyorlar.

Tip, Nikolai Kardeshev’in son uygarlık seviyesi. Bu seviyede olan uygarlıklar galaksiler arası yolculuklar yapabiliyor. Yıldızlar arası enerji aktarımı ve bağlantısı yapabiliyorlar. Aynı zamanda farklı gezegenlerde koloni kurabiliyorlar. İnsanlık için 1.tipe erişmek bile çok çok zor. Bizim dışımızda bu uygarlıkların herhangi birinde olan bir uygarlık henüz keşfedilmedi. Kardeshev ölçeğini baz alarak belki biraz fantastik olarak görülebilecek bir durumdan söz edeceğim. Eğer 2. Veya 3. Tipe ulaşmış bir uygarlık olduğumuz takdirde evrendeki çoğu durumu istediğimiz şekilde yönlendiriyor olacağız. İstediğimiz zaman bir gezegen üzerindeki “hayatı” yok edip, istediğimiz zaman o gezegeni veya yıldızı kendi menfaatimiz doğrultusunda kullanabileceğiz. Bu tipi bizmişiz gibi düşünürsek hiçbir sıkıntı yok gibi görünüyor. Ancak eğer böyle bir uygarlık olsaydı o zaman her birimiz kullanılan birer piyon olabilirdik. Bu bir bilim kurgu filmi gibi geliyor olabilir ancak pek çok bilim insanı Kardeshev ölçeğini göz önünde bulunduruyor. Hatta bu ölçeği 0. 4. ve 5. Tip de ekleyerek geliştirdiler.

  1. 0 Tip, bizim bulunduğumuz seviye. Fosil yakıtlarına bağlı olan uygarlıkları kapsıyor.
  2. 4. Tip, tüm evrenin enerjisini kullanabiliyor. Bu uygarlık, evrenin genişlemesini aşabilir, kara delikler yaşayabilir ve uzay-zamanı kontrol edebilir.
  3. 5. Tip, evrenin ötesindeki enerjiyi kullanabilen uygarlıklara deniyor. Çoklu evrenlerden yararlanabiliyorlar. Bazı bilim insanlarına göre, 1.tipe ulaşabilmemiz için 100-200 yıl var. Yani, yolumuz çok uzun. Şimdilik yapabileceğimiz ise, kendi kısıtlı kaynaklarımızı korumak ve bilimsel gelişmelere devam etmek…

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyaz renkli yumurta mı yoksa sarı renkli yumurta mı?

Mısır Piramitleriyle ilgili bilinmeyenler